OTOKAR’da hedef Asya orduları

OTOKAR’da hedef Asya orduları

Otokar, savunma sanayiinde dünyadaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Kendi tasarladığı ve ürettiği ürünleri dünyanın dört bir yanında sergileyen Otokar, Şili ve Brezilya’nın ardından, Malezya’da düzenlenen Asya’nın en büyük savunma sanayi fuarı DSA’ya katılıyor.

Bu yıl 16’ıncısı gerçekleştirilecek, Türkiye’nin milli katılım göstereceği fuarda Otokar, yüksek koruma seviyesi, geniş iç hacmi ve üstün hareket kabiliyeti ile dikkat çeken Cobra II zırhlı personel taşıyıcısını sergileyecek.

Son 10 yılda cirosunun yüzde 4’ünü araştırma ve geliştirmeye ayıran Otokar’ın fikri mülkiyet hakları kendisine ait savunma sanayii ürünleri ile 5 kıtada, 30’u aşkın ülkede hizmet verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “Otokar teknoloji üstünlüğü, mühendislik gücü, tasarım kabiliyeti ve askeri araçlar alanında 30 yılı aşan tecrübesi ile dünya savunma sanayii sektöründeki konumunu güçlendiriyor. Otokar mühendislerince kullanıcı beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda, günümüz ve gelecek tehditlerine uygun olarak tasarlanan 30 binden fazla askeri aracımız Asya, Ortadoğu, Afrika, Orta Avrupa’da dost ve müttefik ülkeler tarafından pek çok farklı görevde kullanılıyor” dedi.

Uluslararası arenada her geçen gün yeni başarılar elde eden Otokar’ın, sektördeki konumunu teknoloji ve know-how ihracatı ile farklı bir noktaya taşıdığına değinen Görgüç şöyle devam etti: “Geçen yıl sektördeki konumumuzu Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin 8×8 amfibik zırhlı araç ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan sözleşme ile farklı bir konuma taşıdık. Türkiye savunma sanayii için tek kalemde alınan en büyük ihracat anlaşmasını gerçekleştirdik. Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen yatırım şirketi Tawazun ve Otokar’ın girişimleriyle kurulan Al Jasoor’un (Cesur) imzaladığı bu anlaşma ile şirketimiz Otokar, savunma sanayiinde artık sadece ürün değil; global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyetleri ile de ön plana çıkıyor.”

Görgüç sözlerine şöyle devam etti: “Farklı kullanıcılar ve ülkelerde benzer işbirlikleri ile Türkiye savunma sanayiini dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz. DSA Fuarı’nı bu hedefimize ulaşmada ve bölgedeki varlığımızı kuvvetlendirmede önemli bir araç olarak değerlendiriyoruz. Otokar araçları halihazırda Asya-Pasifik bölgesinde başarıyla hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl COBRA II zırhlı aracımızın ilk ihracatını bu bölgeye yaptık ve araçlarımız Birleşmiş Milletler görevlerinde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Otokar olarak bölgedeki ihracat fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Körfez bölgesinde elde ettiğimiz başarıları, Asya-Pasifik bölgesine taşımayı hedefliyoruz.”

COBRA II testlerde binlerce kilometre yol kat etti

Otokar’ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından güvenlik kuvvetlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere mevcut COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, üstün teknik ve taktik özelliklerde modüler bir platforma sahip. En zorlu arazi ve iklim koşullarında dahi üstün performans sağlayan COBRA II, gelişmiş hareket kabiliyetinin yanı sıra 9 personel taşıma kapasitesinin yanında personele sağladığı yüksek koruma, ateş gücü, görev ekipmanları ile ön plana çıkıyor. 2013 yılında Otokar ürün ailesine eklenen; amfibik tipi de bulunan COBRA II, tıpkı COBRA gibi farklı görevler için modüler bir yapı sunuyor.

Günümüz tehditlerine uygun ve kullanıcı beklentileri doğrultusunda modüler olarak Otokar’ın tasarlayıp ürettiği COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma sunuyor. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı iklim ve amfibi testlerine tabii tutulan COBRA II, bu testlerde binlerce kilometre yol kat etti ve açık deniz yüzme testlerini de başarıyla tamamladı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.