İsrailli “Eitan” zorlu arazi testlerini geçti

İsrailli “Eitan” zorlu arazi testlerini geçti

İsrail Ordusu bünyesinde uzun yıllardan beri hizmette olan M113 zırhlı personel taşıyıcının yerini alacak olan Eitan 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı İsrail genelinde çeşitli arazi tiplerinde kapsamlı bir dizi testten geçirildi.

Savunma Bakanlığı’nın idaresinde gerçekleştirilen testler Golan Tepeleri’nden güney İsrail’e kadar farklı arazi koşullarında aracın sürüş performansı, yüksek hızlarda artan yol tutuşu, kısa frenleme mesafesi ve şehir içi muharebe kabiliyetlerini kapsıyordu.

Namer zırhlı aracı ile beraber görev yapacak olan Eitan 30.000 ile 35.000 kg ağırlığa sahip. Toplam 12 personel taşıyabilen araç, RPG ve modern tanksavar füze tehditlerine karşı İsrail Savunma Şirketi Rafael tarafından geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile donatılacak.

Gelişmiş komuta ve kontrol sistemleri ile donatılan Eitan 750 beygir gücündeki motoru ile 90 km hıza ulaşabiliyor. Araca, 30 veya 40 mm otomatik topun yanı sıra uzaktan kumandalı silah sistemi de entegre edilebiliyor.

İsrail Hükümeti  tarafından tedariki onaylanan Eitan 8×8 araçlarının 2020 yılından itibaren hizmete girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.