Bakan Canikli: S-400 hazır alım tamam sıra ortak üretimde

Bakan Canikli: S-400 hazır alım tamam sıra ortak üretimde

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli,”Rusya ile S-400 anlaşması tamam. İkinci aşamada hava savunma sistemlerinin ortak üretimi konusunda görüşüyoruz. Bunun yanında tamamen yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla ayrı bir kulvarda kendi hava ve savunma sistemimizi geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Nurettin Canikli hava savunma sistemleri ile ilgili son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Canikli,”Acil ihtiyaç kapsamında Rusya’dan hazır alım yoluyla S-400 sistemini alacağız. Şuan takvim işliyor. Ödemeler yapıldı. Sözleşmeden itibaren ilk teslimat Temmuz 2019 olarak planlandı.  Şimdi Rusya ile ortak üretim ve teknoloji transferini kapsayan mevcut sistemin daha gelişmiş modelini geliştirmek için görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Diğer ülkelerle yürütülen çalışmalarla ile ilgili olarak, Canikli, “Fransa ile İtalya’nın oluşturduğu Eurosam konsorsiyumu ile hava savunma sistemlerinin geliştirilmesine yönelik olarak bir çalışma başlattık. Bu konuda belli bir noktaya geldik.

Ayrıca ABD’den de Patriot sistemi ile ilgili teklif bekliyoruz. ABD, bizim Patriot’la ilgili ortak üretim önerimizi kabul ederse onlarla da çalışma yürütebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kendi hava savunma sistemimizi geliştirmeye çalışıyoruz

Bakan Canikli milli hava savunma sistemi ve teknoloji transferi konusundaki gelişmelerle ilgili de şunları kaydetti:

“Tüm bunların dışında tamamen yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla ayrı bir kulvarda kendi hava savunma sistemimizi geliştirmeye de çalışıyoruz.

Teknoloji transferini bize aktaracak hangi ülke olursa olsun biz bu çalışmayı yürütebiliriz. Geçmişte yapıldığı gibi hazır alalım, montaj yapalım kritik olmayan sistemler Türkiye’de üretilsin dönemi kapandı. Kırmızı çizgimiz belirlediğimiz oranda teknoloji transferinin ülkemize sağlanmasıdır.

Böyle büyük projelerde tek bir ülke ile tek bir firma ile yaptığınız zaman projelerin tamamlanması uzun sürebiliyor ve sıkıntılı olabiliyor. Tek firmaya bağımlı kalınca süreç içerisinde fiyatta teslimatta sözleşme üzerinde değişiklikler yapmak isteyebiliyor. Bu da projenin aksamasına neden oluyor. Bu sebeple bizim projenin güvenliği ve tamamlanabilmesi için birden fazla ülke ile çalışma yürütmek şeklinde bir kararımız var.

Yani bizim projemizi de düşündüğünüz zaman hepsi de oldu mu 4 koldan çalışmamız gerekecek. İhtiyacımız da var. Türkiye büyük bir ülke, her alanın korunması gerekiyor.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.