MKE’den mühimmat sürprizi!

MKE’den mühimmat sürprizi!

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda 120 mm HE-T tank topu mühimmatını üretmeye başladı.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında değişen hedef konseptine karşı MKE gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmasıyla bir yıl gibi kısa bir sürede 120 mm HE-T tank topu mühimmatını geliştirdi. Açıktaki ve bir mevzinin arkasındaki hedeflerin vurulmasında büyük etkiye sahip olan mühimmatın test atışları başarıyla tamamlandı. Bu yıl içinde 3 bin yeni mühimmatın Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Şimdiye kadar alışılagelmiş harekat konseptinde zırhlı hedeflere yönelik zırh delici mühimmat üreten MKE bu Ar-Ge çalışmasıyla birlikte milli ve yerli olarak 120 mm HE-T mühimmatı üretebilme kapasitesine ulşmış oldu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 120 mm HE-T tank topu mühimmatının atışlı testlerinin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Canikli, mühimmatın sertifikasyon ve atış cetvel çıkarılması çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “120 mm HE-T tank topu mühimmatı için 2018 yılı ikinci yarısında seri üretime başlanacak ve bu yıl içinde TSK’ya 3 bin adet teslimat yapılacaktır. İlk defa yapılacak bu üretimle ordumuzun harekat sırasında ihtiyaç duyduğu ancak yurt dışından ithalatında zorluk olan 120 mm HE-T tank topu mühimmatı yerli olarak sağlanabilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.