Donanmanın yeni gemisi “Sancaktar” teslim edildi

Donanmanın yeni gemisi “Sancaktar” teslim edildi

Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret (ADİK Tersanesi) tarafından inşa edilen TCG Sancaktar (L-403) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Tuzla’da inşa edilen ve dünyanın en büyük amfibi çıkarma gemilerinden biri olan TCG Sancaktar’ın teslim töreninde açıklama yapan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir,” Dünya üzerinde sayılı ülkelerin sahip olduğu bu askeri geminin inşası yeteneğine ulaşılmasında, gemi inşa projelerini özel sektöre açma yönünde verdikleri destek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Sancaktar gemimizi birkaç ay geciktirmemizin arkasında bir Orta Doğu ülkesinin talip olması yatıyordu. Bu anlamda da Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın kendi ihtiyacı olan bir geminin ihracat fırsatı doğması durumunda fedakarlık yapabilecek durumda olması ve bunu bize iletmesi, ayrıca takdire şayan bir durumdur ve bu konuda şükranlarımızı arz ediyoruz.” dedi.

Donanmanın ikinci dev gemisi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen TCG Bayraktar’ın ardından ikinci gemi olan TCG Sancaktar, 138,75 metre boyunda, 19,60 metre eninde, 486 personeliyle 566 yatak ve bin 200 ton çeşitli yük-araç kapasitesine sahip.

Deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen TCG Sancaktar amfibi gemisinin 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı bulunuyor. Sancaktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor.

Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Sancaktar’da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter pisti bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.