“PARS” Umman yolcusu

“PARS” Umman yolcusu

Kara araçları sektöründe yurt içi ve yurtdışında önemli başarılara imza atan FNSS, Umman Ordusu için ürettiği PARS III 8×8 taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracının ilk toplu teslimatını yapacak.

FNSS ile Umman arasında 20 Eylül 2015’te imzalanan ve toplam değeri, yaklaşık 500 milyon dolar olan sözleşme kapsamında üretimi tamamlanan 15 adet Pars III aracının teslimatı gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl teslim edilen ilk Pars Umman Kara Kuvvetleri Komutanı ve üst düzey komutanların katılımıyla zorlu arazi şartlarında hareket yeteneği ve farklı hedef tiplerine karşı atış yeteneğini sergilemişti.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt, “Pars yurt dışında çok büyük ihracat projeleri kazandı. Şu anda toplam 2 ülkede 1 milyar doların üzerinde bir ihracat sözleşmesi devam ediyor. Önümüzde çok büyük potansiyeller var. Pars şu an ülkemizde de önemli bir ihalede. Henüz karar verilmedi ama bu kararı bekliyoruz. Firma olarak en önde gelen firmalardan biriyiz” dedi.

Proje kapsamında 145 adedi, 8 ayrı konfigürasyonda PARS III 8×8; 27 adedi ise 5 ayrı konfigürasyonda PARS III 6×6  olmak üzere toplam 172 araç teslim edilecek. Teslimatların 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

FNSS zırhlı araç dünyasında yeni bir dönem başlattı

PARS III 8X8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyede mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı. PARS III 8X8 koruma seviyesi ile, hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracından beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağ- lanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

Öte yandan 800 km üzerinde menzili olan PARS III 8X8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına da sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.