Alp Havacılık ihracatta dördüncü oldu

Alp Havacılık ihracatta dördüncü oldu

F-35 savaş uçağı ve Türk Genel Maksat Helikopter Programı gibi önemli projelerde yer alan Alp Havacılık, Savunma ve Havacılık alanında 2017 yılında en çok ihracat yapan 4. firma oldu.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği (SSI)’nin 3 Nisan’da gerçekleştirilen, 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ve 2017 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda, Savunma ve Havacılık alanında 2017 yılında en çok ihracat yapan firmalara ödülleri verildi.

SSI üyesi firmalar arasında 2017 yılında en fazla ihracat yapan firmaların ödüllendirildiği törende dördüncülüğü ALP Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. aldı.

İlk üç sıra ise TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, TUSAŞ (TEI) Motor Sanayi, ve ASELSAN olarak belirlendi.

T-70 Alp Havacılık ile uçuşa geçecek

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde askeri ve sivil alanda faaliyet gösteren Alp Havacılık’ın Türk Genel Maksat Helikopter Programında iş payı bulunuyor. Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan program kapsamında firmanın iş hacmi, 500 milyon doların üzerindedir. 109 adet T-70 helikopteri üretilecek projede Alp Havacılık’ın sorumlu olduğu ürün ve sistemler ise ana transmisyon modülü dâhil tüm dişli kutuları, tüm dişliler, uçuş kritik bileşenler, kuyruk rotoru şaft sistemi (tail rotor drive system / TRDS), ana rotor ve kuyruk rotoru kompleleri, uçuş kontrol sistemleri ve iniş takımı komplelerinden oluşuyor.

F-35 motoruna Alp Havacılık imzası

Alp Havacılık F-135 motoruna ait Fan pervaneleri ve Fan arka gövdesi gibi Motor Kritik Döner parçalarının imalatının yanında, Hamilton Sundstrand firması için BOEING 787 ve AIRBUS 380 uçaklarının motor ve APU sistemlerinde bulunan Diffuser ürün gruplarının, Pratt & Whitney Canada firmasına ait motorların yakıt ve yağlama sistemlerinin ve Pratt & Whitney F-135 ve F-100 motorlarına ait Sync. Ring ürün gruplarının imalatını da gerçekleştiriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.