Fransız Reaper’lar Afrika’da 20 bin saat uçtu

Fransız Reaper’lar Afrika’da 20 bin saat uçtu

Fransız Hava Kuvvetlerine ait MQ-9 Reaper insansız hava araçları terörle mücadele kapsamında Afrika’nın Sahel bölgesinde katıldığı operasyonlarda 20 bin uçuş saatine ulaştı.

Nijer’in başkenti Niamey’de yer alan hava üssünde Ocak 2014’ten bu yana konuşlu bulunan Fransız Ordusunun düzenlediği operasyonlarda keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerini yerine getiren MQ-9 Reaper insansız hava araçları 20 bin uçuş saatini tamamladı.

General Atomics ürünü MQ-9 Reaper havada 30 saat kalabiliyor. 50.000 ft irtiya çıkabilen İHA 240 knot seyir hızına çıkabiliyor.

Öte yandan Fransa altı MQ-9 Reaper insansız hava aracını silah sistemleri ile donatacak. Geçtiğimiz yıl konuyla ilgili Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Keşif ve gözetleme için kullanılacak insansız hava araçlarının 2019 yılına kadar silahlandırılacağını açıklamıştı.

Fransa Afrika’yı bırakmıyor

Terörle mücadele kapsamında Afrika’nın Sahel bölgesinde birçok üssü bulunan Fransa, 5 ülke (Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer) tarafından oluşturulan G5 Sahel Ortak Gücüne 5 bin kişilik askeri birliğiyle destek veriyor.

Yaklaşık 3 milyon kilometrekarelik alanı kaplayan Sahel’de, özerklik isteyen ayrılıkçı bazı silahlı gruplar ile birbiriyle sürekli çatışma halinde olan etnik gruplar da bulunuyor.

Bölgede petrol, gaz, uranyum, elmas gibi doğal zengin kaynakların yer alması, çatışmaların önemli nedenlerinden biri olarak ortaya çıkıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.