OTOKAR Suudi Arabistan’a çıkartma yaptı

OTOKAR Suudi Arabistan’a çıkartma yaptı

Dünyanın birçok ülkesinde askeri araçları başarıyla hizmet veren Otokar, 25 Şubat-3 Mart 2018 tarihleri arasında Riyad’da dördüncü kez düzenlenen Yerli Üretimi Destekleme Fuarı’nda (AFED 2018) Cobra II ve ARMA 8×8 araçları ile yer alıyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç katılıma ilişkin şunları söyledi: “Otokar, askeri araçlarını 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyor; 50’den fazla kullanıcı araçlarımızı aktif şekilde kullanıyor. Zırhlı araçlarımızla elde ettiğimiz deneyim ve bilgi birikimi, kullanıcı beklentilerine uygun ürünler geliştirebilmemiz ve yeni tip araç ihracatları için bize fırsatlar yaratıyor.” Bölgenin hedef pazarları arasında yer aldığımı belirten Görgüç; “Körfez bölgesinde de araçlarımız başarılı bir şekilde hizmet veriyorlar. 2016 yılında kurduğumuz Otokar Land Systems şirketimizle bu bölge başta olmak üzere yurt dışı işbirliklerimizi güçlendirmeyi, yeni pazarlara açılmayı ve satışlarımızı artırmayı hedeflemiştik. Bu hedefteki ilk adımımız da; Tawazun ile ortaklaşa kurduğumuz Al Jasoor’un BAE ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere, dünyanın en büyük 8×8 zırhlı araç alımlarından biri olan sözleşmeye imza atması olmuştu” dedi.

COBRA II: En zorlu görevlerin üstesinden geliyor

Günümüz tehditlerine uygun ve kullanıcı beklentileri doğrultusunda üretilen COBRA II, 2013 yılında Otokar ürün ailesine eklendi. Araç; üstün teknik, taktik özelliklerinin yanı sıra yüksek koruma, taşıma seviyesiyle ve modüler platformuyla ön plana çıkıyor. 9 personel taşıma kapasitesinin yanında personele sağladığı yüksek koruma, ateş gücü ve görev ekipmanları ile birçok farklı askeri uygulamalar için ideal bir platform oluşturan araç; aynı zamanda amfibik opsiyonuna da sahip. COBRA II en zorlu arazi ve iklim koşullarında üstün performans sağlıyor. Cobra II, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinde aktif olarak kullanılıyor.

Modüler Zırhlı Muharebe Aracı: ARMA 8×8

Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonlarına sahip ARMA, en zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veriyor. Amfibik opsiyonu da mevcut olan ARMA 8×8; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol aracı gibi farklı görevlerde yer alabilen Otokar ARMA, 7,62 mm’den 105 mm’ye kadar farklı silah sistemleri ile kullanılabiliyor. ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor.

Fotoğraf: AA

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.