Suudi çöllerinde “PARS” rüzgarı esiyor

Suudi çöllerinde “PARS” rüzgarı esiyor

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı” (AFED 2018) başladı. Fuarda Türkiye’nin önde gelen kara araç üreticilerinden FNSS, PARS III taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı ile boy gösteriyor.

Ortadoğu pazarında paletli zırhlı muharebe araçlarının yanında kendi geliştirdiği tekerlekli zırhlı araçları ile gerçekleştirdiği satış başarılarıyla adından söz ettiren FNSS Riyad AFED 2018 fuarında PARS III 8×8 taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracını katılımcıların beğenisine sundu.

Dünya Ordularının tercihi “PARS”

Malezya ve Umman Orduları tarafından tercih edilen PARS 8X8 aracının gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araçlar için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyede mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı. Ayrıca, aracın gövdesi modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine de getirilebiliyor.

Dizel motorla donatılan 30.000 kg azami yüklü ağırlığa ve sınıfının en yüksek teker gezinme hareketi ile en düşük dönüş yarıçapına sahip olan araç 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Öte yandan PARS, %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendekten de geçebilmektedir.

12 personel taşıyan 700 km üzerinde menzili olan araçta patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tankları bulunuyor. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcut. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık araçları benzerlerinden üstün kılıyor. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırıyor.

Suudi M113’leri FNSS’e emanet

Suudi Arabistan Krallığı’nda 2004 yılından beri varlığını sürdüren FNSS, ülkede bugüne kadar toplam bütçesi 1 milyar doların üzerinde olan M113 modernizasyon projelerini üstlendi. Bu projeler kapsamında, Suudi Arabistan’da bulunan Al-Kharj Bakım Onarım tesisini işleterek yola çıkan FNSS, başarıyla yürüttüğü çalışmalarla birlikte bugün Suudi Arabistan’ın yerel bir firması haline geldi. Suudi Arabistandaki faaliyetlerini kurduğu ortak girişim şirketi FNSS Middle East (FNSS ME) üzerinden yürüten FNSS, üretim faaliyetlerinin bir kısmını aynı zamanda teknoloji transferi de yaptığı Suudi Arabistan’da gerçekleştiriyor.

Fotoğraf: Cem Altınışık

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.