Rus Su-57 uçağını İsrail uydusu Suriye’de görüntüledi

Rus Su-57 uçağını İsrail uydusu Suriye’de görüntüledi

Suriye’yi yeni nesil silah sistemlerini denemek için test sahası olarak kullanan Rusya son olarak iki beşinci nesil yeni savaş uçağı Su-57’yi bu ülkeye gönderdi.

Rusya, Suriye’ye Su-57 savaş uçaklarını konuşlandırdığı ile ilgili resmi bir açıklama yapmamasına rağmen İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinde yer alan haberde, Eros B isimli İsrail uydusu, Rusya’nın Suriye’deki terörist gruplara yönelik operasyonlarda kullanılan uçaklarının konuşlandırıldığı Hmeymim üssündeki birkaç hava aracının görüntüsünü çekti. Haberde, bu hava araçlarından ikisinin Rusya’nın beşinci nesil Su-57 savaş uçaklarına çok benzediği belirtildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre ise Su-57 savaş uçaklarının muharebe ortamında test edilmesi amacıyla Hmeymim üssünde konuşlandırıldığı bilgisi yer aldı.

5. nesil uçakların sahip olduğu yüksek görünmezlik, süpersonik seyir hızı ve kolay entegre edilir kumanda sistemleri gibi tüm özelliklere sahip Su-57 ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirdi.

Rus Hava Kuvvetleri envanterindeki Su-27 ve Mig-29’ların yerini alacak olan uçağın 2019 yılında seri üretime girmesi bekleniyor. Rusya’nın toplam 60 adet Su-57 alması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.