Kamikaze İHA “KARGU” Suudi Arabistan’da

Kamikaze İHA “KARGU” Suudi Arabistan’da

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM) mühendisleri tarafından özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk kamikaze İHA’sı “KARGU” Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen AFED 2018 fuarında sergileniyor.

İlk olarak Mayıs 2017’de 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda sergilenen Döner Kanat Vurucu İHA “KARGU”nun Türk Silahlı Kuvvetlerinin anlık hedef tespit, takip ve imha kabiliyetinin arttırılması kapsamında Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı gerçekleştirildi.

‘Dağ başındaki gözlem kulesi‘ ve ‘Atmaca’anlamlarına gelen KARGU, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleri ile öne çıkıyor. Gece-gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı Kargu, operasyon sahasında çok kısa bir sürede göreve hazır hale getirilerek tali zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Otonom veya uzaktan kumanda ile kullanılabilen 6,3 kilogram ağırlığındaki KARGU’nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor.

KARGU, bin metre azami irtifaya, 72 kilometre/saat hıza çıkabiliyor. Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özellikleri de bulunan 5 km menzili olan dronun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.