FNSS Suudi Arabistan’da büyük projelerin peşinde

FNSS Suudi Arabistan’da büyük projelerin peşinde

Türkiye’nin ilk özel sektör savunma sanayisi kuruluşu FNSS Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Nail Kurt, 13 yıldan uzun süredir birlikte çalıştıkları Suudi Arabistan ile 7’nci anlaşmalarını yapmayı beklediklerini söyledi.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt yaptığı açıklamada, ülkeye ilk girişlerinin 2004 yılında Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri’ne ait bir askeri fabrikanın işletmesiyle başladığını, söz konusu fabrikada M113 model araçların modernizasyonunu gerçekleştirdiklerini belirtti.

Söz konusu çalışmanın ardından Suudi Arabistan tarafıyla 6 sözleşme imzaladıklarını ve şu anda 7’ncisini imzalamayı beklediklerini dile getiren Kurt, ayrıca ülkedeki çalışmalar çerçevesinde Türkiye’den de doğrudan bazı yeni araçları sattıklarını ifade etti.

“13-14 yıldır isabetli bir yoldayız”

Suudi Arabistan’ın dost bir ülke olmasının yanı sıra çok önemli bir pazar olduğuna işaret eden Kurt, şunları söyledi:

“Suudi Arabistan 2030 Vizyonu çerçevesinde savunma sanayini geliştirmek istiyor ve yerlileşmesine çok önem veriyor. Bu vizyon son 2-3 yılın ürünü ancak, 13-14 yıl gibi bir süredir burada bulunma konusunda şirket olarak ne kadar haklı ve isabetli bir yolda olduğumuzu kanıtlamış olduk.”

Ülkedeki proje ve ihtiyaçların çok büyük olduğuna ve kendilerinin yaptıklarıyla sınırlı olmadığına işaret eden Kurt, “Daha çok projeler var. Bu projeler, şu ana kadar yaptıklarımızdan katbekat değer olarak da daha fazladır. Suudi Arabistan savunma sanayinin geleceğinde yine öncü bir rol oynayacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 “Gücümüzü göstermeyi hedefledik”

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, başkent Riyad’da Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından organize edilen ve Türkiye’nin de “şeref konuğu” olarak katıldığı “4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı”nda (AFED 2018) yer almakla güçlerini göstermeyi hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: AA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.