Yürüyen kale “Ejder Yalçın” artık insansız

Yürüyen kale “Ejder Yalçın” artık insansız

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Nurol Makina mühendislerince geliştirilen İnsansız Ejder Yalçın’ın testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

SSM Müsteşarı Prof. İsmail Demir, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İnsansız ve robotik sistemlerin muharebe sahasına inmeye başladığı bugünlerde, Türkiye teknolojiyi takip eden değil; yön veren bir ülke olacaktır” dedi.

Demir, “İnsansız Ejder Yalçın aracımızın testleri başarıyla gerçekleştirildi ve arkası geliyor” ifadelerini kullandı. Bununla ilgili bir de video paylaştı. Görüntülerde bir operatör tarafından uzaktan komuta edilen Aselsan ürünü SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi bulunan “Ejder Yalçın” manevralar gerçekleştirdi.

Operasyonlarda kale gibi “EJDER”e yurtdışından yoğun ilgi

Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın 4×4 araçları teröristle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda başarıyla görev yapmasının yanı sıra gösterdiği performansla da yurtdışında da yoğun ilgi görüyor. 7 ülkede zorlu testlere katılan Ejder Yalçın Katar, Senegal, Tunus ve Özbekistan’da satış başarısı yakaladı.

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

Personel güvenliği ön planda

Ejder Yalçın’ın geliştirilmesi sırasında üstün bekâ (Araç & teker üstü, motor bölmesi yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi, Acil durum tahliye kapakları, Ön ve yan camlarda koruyucu ızgaralar) özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutuldu. Böylece personelin güven içinde etkin bir görev yapması için ideal bir platform oluşturuldu.

Yüzde 60 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Ayrıca, tüm tekerlerde çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi de bulunuyor. 14 ton ağırlığında olan ve 120 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 700 km.

Araç, değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler de (KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit ve İmha Aracı, Zırhlı Ambulans, Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Hava Savunma Aracı ve Komuta Kontrol Aracı) sunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.