Donanmanın yeni denizaltısı Murat Reis’e ilk kaynak

Donanmanın yeni denizaltısı Murat Reis’e ilk kaynak

Başbakan Binali Yıldırım Gölcük Yeni Tip Denizaltı Projesi 3. Gemi Murat Reis’in ilk kaynak Töreni’nde konuştu. Başbakan Yıldırım, Murat Reis’nin dostta güven vereceğini, düşmana endişe salacağını söyleyerek, “Bu denizaltı tamamlandığında, 6 denizaltıdan oluşan bir paket, uzun yıllar deniz kuvvetlerimize hizmet edecek” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Bu denizaltı tamamlandığında ve tabii 6 denizaltıdan oluşan bir paket bunlar tamamlandığında uzun yıllar Deniz Kuvvetlerimize hizmet edecektir. Yeni denizaltı projesi tabii bir Alman-Türk ortaklığıyla devam ediyor. Bu projeyle birlikte Gölcük Tersanesi Komutanlığı’ndaki altyapı da bu vesileyle iyileştiriliyor ve tersanenin özellikle denizaltı yapımında uzmanlaşmasının daha da gelişmesine fırsat tanınıyor.” şeklinde konuştu.

Donanmanın yeni denizaltısı Murat Reis' ilk kaynak-muratreis

Bütün tezgahların, imalat hatlarının bu vesileyle Gölcük Tersanesi’ne kazandırılmış olduğunu ifade eden Yıldırım, mevcut denizaltıların havadan bağımsız sevk sistemine sahip olmadıkları için uzun süre deniz altında kalamadıklarını, yeni nesil denizaltı ihtiyacının da buradan doğduğunu anlattı.

Yıldırım, bu projeyle havadan bağımsız tahrik sistemli, dalmış durumda, uzun süre harekat icra edebilme yeteneği, yüksek süratli, gelişmiş torpidoları, satıh hedeflerine atılabilen güdümlü mermi kabiliyeti olan denizaltılarını Deniz Kuvvetleri’nin envanterine dahil etmiş olacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

Türkiye özellikle son yıllarda her alanda yetkinliğini artırmaya devam ediyor. Savunma sanayin de Türkiye önemli bir mesafe aldı. Bugün ilk kaynağını yapacağımız Murat Reis denizaltısı, Deniz Kuvvetlerimizin gücüne güç katacak, dosta güven, düşmana da endişe salacaktır.”

62 ay sonra hizmete girecek

Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009’da imzalanarak, 22 Haziran 2011’de yürürlüğe girdi.

Ana tahrik sistemi 2 MTU dizel jeneratör, 1 Siemens Permasyn ana motor ve Siemens yakıt pilinden oluşmaktadır. İnşa edilecek yeni tip denizaltılar modern torpido ve güdümlü mermileri atma/gütme kabiliyetine sahip olacak.

THYSSENKRUP Marine Sytems ana yükleniliciliğinde gerçekleştirilecek projede yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi Sistem ve TÜBİTAK görev alıyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk gemisi olan TCG Pirireis’in inşasına 28 Eylül 2015’de başlandı. 12 ay aralıklarla inşalarına başlanan ve başlanacak olan denizaltıların ilkinin inşasının 62 ay, takip edenlerin ise 61 ay sürmesi ve hizmete girmeleri planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.