Arabistan: Almanların silahlarına ihtiyacımız yok

Arabistan: Almanların silahlarına ihtiyacımız yok

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr, “Almanya’nın silahlarına ihtiyacımız yok. Onları başka yerden temin ederiz.” dedi.

Alman Haber Ajansı DPA’ya konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr, son dönemde gerilen Almanya – Suudi Arabistan ilişkilerini değerlendirdi ve ipleri iyice gerecek sözler söyledi.

Kendimizi oyun topu olacağımız duruma düşürmeyiz

El-Cubeyr, Almanya ile Suudi Arabistan’ın sıkı bağları olduğunu hatırlattı ama üstü kapalı da resti çekti.

“Bunlar siyasi, ekonomik ve güvenlik politikaları bağları. Ama kendimizi oyun topu olacağımız duruma düşürmeyiz. Ya Almanya güvenilir bir askeri teçhizat sağlayıcısı olur ya da olmaz. Eğer Almanya’nın Suudi Arabistan’a silah satma konusunda bir problemi varsa bu konuda zorlayacak değiliz. Sizin silahlarınıza ihtiyacımız yok. Başka yerden temin ederiz.”

Savunma amaçlı bir savaş, yanlış bir durum yok

El Cubeyr, Almanya ile olan ilişkilerin düzelebilmesi için Suudi Arabistan’a futbol topu muamelesi yapılmadığından emin olmak istediklerini vurguladı.

Yemen savaşının meşru bir savaş olduğunu ve meşru hükümetin talebiyle müdahale ettiklerini söyleyen El Cubeyr, ”Savunma amaçlı bir savaş. Burada yanlış bir durum yok.” dedi.

Silah satışını durduracak mı?

Suudi Bakan, ”Almanya’nın DEAŞ ile Suriye’de ve Irak’ta mücadele eden ülkelere de silah satışını durduracak mı? Afganistan’da Taliban’a karşı mücadele eden tüm ülkelere silah satışını durduracak mı?” sorularını yönelterek böyle bir şeyin olmasının tuhaf bir durum olacağını anlattı.

Bunun olmasına izin veremeyiz

Yemen savaşının olmasını istemediklerini söyleyen el-Cubeyr, ”Bu bize dayatılan bir savaş. Husilerin meşru bir hükümete darbe girişiminde bulunarak onları devirmek istemesinden oluşan bir savaş. Hizbullah ile benzer olan ve İran’a yakın olan Husiler’in ülkeyi ele geçirip balistik füze gücü ve hava kuvvetlerine sahip olması durumuyla karşı karşıyayız. Bu olmayacak. Bunun olmasına izin veremeyiz.” dedi.

Kaynak: AA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.