TCG ANADOLU yavaş yavaş şekilleniyor

TCG ANADOLU yavaş yavaş şekilleniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envaterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak olan TCG ANADOLU şekillenmeye başladı.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir sosyal medya hesabından İspanyol Navantia’nın iş birliğiyle Sedef Tersanesi tarafından inşası süren TCG ANADOLU’ya ilişkin açıklama yaptı. “Demir, Türk Deniz Kuvvetleri’nin harekât kabiliyetini arttıracak TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin blok montajına hızla devam ediliyor” dedi.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Amfibi birlikleri kıyıya FNSS çıkaracak okumak için tıklayınız!

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye’nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecek. TCG ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

“İlk Sac Kesim Töreni” 30 Nisan 2016 tarihinde Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirilen tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olacak olan geminin 2021 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.