Türkiye ile Ürdün arasında askeri iş birliği gelişiyor

Türkiye ile Ürdün arasında askeri iş birliği gelişiyor

Son dönemde savunma sanayi alanında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Ürdün Türkiye ile askeri işbirliği anlaşması imzaladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde Ürdün Genelkurmay Başkanı Korgeneral Mahmoud A. FRAIHAT’ın resmî davetlisi olarak Ürdün’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Resmi ziyaret kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Ürdünlü mevkidaşı Mahmud Ferihat ile son dönemdeki bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile iki ülkenin silahlı güçleri arasındaki iş birliği ve koordinasyonu ele aldı. Öte yandan iki ülke arasında askeri işbirliği anlaşması da imzalandı.

Ürdün Kralı II’nci Abdullah tarafından kabul edilen Orgeneral AKAR, başkent Amman’ın batısındaki Salt kentindeki Şeria Muharebelerinde şehit düşen subay, astsubay, erbaş ve erler olmak üzere yaklaşık 300 askerimizin ebedi istirahatgâhı olan “Salt Türk Şehitliği”ni ziyaret etti.

Aselsan teknolojisi Ürdün Ordusunun hizmetinde

Türkiye ile Ürdün arasındaki askeri ilişkilerin temelini 1984 yılında imzalanan Askeri Eğitim işbirliği Anlaşması ve 2003 tarihli Askeri İşbirliği Çerçeve Anlaşması oluşturuyor.

Ayrıca iki ülke arasında savunma sanayi alanında da somut işbirliği bulunuyor. Aselsan ile Ürdünlü muadili “Kral Abdullah Geliştirme ve Tasarım Bürosu” (KADDB) tarafından elektro optik sistemlerin üretimi amacıyla Ürdün’de kurulan tesis 2014 yılı Ocak ayı itibariyle faaliyete geçti.

Aselsan Middle East’in Ürdün KADDB Endüstri Parkındaki son teknoloji ile donatılan fabrikasında, Türkiye’den transfer edilen teknoloji yoluyla Ürdünlü teknisyen ve mühendisler tarafından üretim gerçekleştiriliyor. Fabrikada gece görüş ve termal görüş cihazlarının üretim ve test hatları, Elektronik ve Elektro – Optik Üretim, çevre koşulları laboratuvarı, ölçüm ve kalibrasyon laboratuvarı, malzeme depolama ve paketleme hattı bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.