Dünyayı değiştiren ‘Predator’ emekli olacak

Dünyayı değiştiren ‘Predator’ emekli olacak

ABD Hava Kuvvetleri tarafından 22 yılı aşkın bir süredir görev yapan ve hizmete girmesiyle savaş alanlarında yeni bir dönemi başlatan MQ-1 Predator İnsansız Hava Araçları emekliye ayrılacak.

İlk kez 1995 yılında Arnavutluk’ta hizmete başlamasından bu yana Afganistan, Bosna-Hersek, Irak, Pakistan, Sırbistan, Suriye ve Yemen olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde ABD Hava Kuvvetleri ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından kullanılan General Atomics ürünü MQ-1 Predator’lerin 9 Mart’ta düzenlenecek törenle uçuşlarına son verilecek. Öte yandan Ortadoğu’daki görevleri Aralık ayına kadar devam edecek olan İHA’ların bir kısmı Hava Kuvvetleri müzelerinde sergilenecek.

1990’larda keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılması planlanan Predator, değişen operasyon ihtiyaçları kapsamında yeni kameralar ve AGM-114 Hellfire füzeleri ile donatıldı. 105 beygir gücündeki Rotax 914 dört silindirli motorla güçlendirilen İHA saatte azami 217 km hıza çıkabiliyor. Boşalan görevi MQ-Reaper tipi İHA’lara bırakan birim maliyeti 5 milyon dolar olan Predator’ler, tam yüklü 24 saat havada kalabiliyor. Bu süre yüksüz halde 40 saate kadar uzayabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.