Rusya’dan Ermenistan’a tank katili “KORNET”

Rusya’dan Ermenistan’a tank katili “KORNET”

Azerbaycan ile yaşanan çatışmalardan sonra askeri modernizasyon çalışmalarına hız veren Ermenistan Rusya’dan Kornet-E tipi tanksavar sistemi satın aldı.

Ermenistan medyası Rusya’nın 200 milyon dolarlık savunma malları ihracatı kredisi kapsamında Kornet-E tipi lazer güdümlü tanksavar füzesinin satın alındığını açıkladı. Öte yandan sayısı net olarak belirtilmeyen teslimat sonrası füzeler ilgili video görüntüleri yayınlandı.

Hem Ermenistan’a hem de Azerbaycan’a silah satışı gerçekleştiren Rusya her iki ülkenin de en önemli silah kaynağı konumunda. Geçtiğimiz günlerde Rusya, Azerbaycan’a BTR-82A tekerlekli zırhlı personel taşıyıcıları olmak üzere çok miktarda modern askeri teçhizatın sevkiyatını gerçekleştirmişti.

Kornet İsrail tanklarına karşı

Rus Ordusunda 1998’de hizmete giren Kornet, Fagot, Faktoriya ve Konkurs serisi tanksavar füzelerinin yerini almak üzere geliştirildi. Hedefe göre farklı modelleri bulunan 1200 mm kalınlığındaki zırhları delme kabiliyetine sahip 5,5 km menzilli tanksavar ERA zırh blokları ile donatılmış araçlara karşı da etkilidir.

Özellikle Ortadoğu’da yaşanan çatışmalarda yoğun olarak kullanılan Kornet, ABD’nin Irak’ı işgali sırasında iki M1 Abrams tankı ve bir Bradley zırhlı aracını devre dışı bırakmayı başardı.

Kornet şöhretini ise İsrail’in 2006’da ki Güney Lübnan’ı işgali sırasında kazandı. İsrail ordusuna ait başta Merkava tankları olmak üzere birçok tank ve zırhlı araç Hizbullah tarafından Kornet ile etkisiz hale getirildi.

Hali hazırda Suriye, Irak ve Yemen’de sürmekte olan çatışmalarda Kornet düzenli orduların yanı sıra DAEŞ,YPG gibi terör örgütleri tarafından da kullanılıyor.

TSK’da Kornet’i hizmete aldı

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyaçları kapsamında Kornet-E Tanksavar Silah Sistemlerinin tedarikine ilişkin proje başlatıldı. Sözleşme Rus Rosoboronexport kuruluşu ile 29 Ağustos  2008 tarihinde imzalandı. 100 milyon dolar değerindeki sözleşme kapsamında 80 adet fırlatıcı ve 800 adet füze 2008-10 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.