İstihbaratçı dev Japon ilk uçuşunu yaptı

İstihbaratçı dev Japon ilk uçuşunu yaptı

Japon Kawasaki Heavy Industries’in C-2 nakliye uçağı üzerine şekillendirdiği EC-2 elektronik istihbarat (ELINT) uçağı test uçuşlarına başladı.

Doğu Çin Denizi’nde gerilim yaşadığı Çin’in giderek artan askeri gücü ve Kuzey Kore’nin nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip füze tehdidinden endişe duyan Japonya, askeri kapasitesini arttırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin uzun menzilli havada uzun kalış yeteneğine sahip yeni bir elektronik istihbarat uçağı ihtiyacı doğrultusunda Kawasaki Heavy Industries tarafından EC-2 elektronik istihbarat (ELINT) uçağı geliştirildi. Modern radar ve elektronik istihbarat sistemleri entegre edilen ve YS-11EB uçağının yerini alması planlanan EC-2’nin Japonya’nın Gifu Hava Üssü’nde başlayan test uçuşlarıyla ilgili olarak Kawasaki firmasından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

30 ton yük taşıyabiliyor

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri bünyesinde 1970’li yıllarda hizmete giren, C-1 nakliye uçaklarının yerini almaya başlayan C-2, boyut ve yük taşıma kapasitesi olarak Airbus A400M ile benzer özelliklere sahip. General Electric CF6-80C2K turbofan motor sistemi ile donatılan 43.9m uzunluğa, 44.4m kanat genişliğine, 14.2m yüksekliğe sahip uçak toplam 30 ton yük taşıyabiliyor.

C-2 kargo bölümüne ise bir seferde 120 asker veya bir adet UH-60J helikopteri alabiliyor. 10 bin kilometre menzile kadar uçabilen uçaktan Japonya’nın yaklaşık 60 uçak sipariş etmesi bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.