Otokar “Altay” için son teklifini verdi

Otokar “Altay” için son teklifini verdi

Altay Projesi’nin ana yüklenicisi olan Otokar, ana muharebe tankı ALTAY’ın seri üretimi için son teklifini Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na (SSM) sundu.

Otokar’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi” (Altay Projesi) ile ilgili olarak en son 16.11.2017 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında, SSM’ye BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulduğunun kamuya duyurulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Gelinen bu aşamada, 08.02.2018 tarihinde SSM’na BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulmuştur. SSM, BAFO dosyası üzerinde yapacağı değerlendirme çalışması sonrasında seri üretim süreci ile ilgili görüşünü oluşturacaktır. Proje ile ilgili önemli gelişmeler kesinleştiği aşamada, kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır” ifadesine yer verildi.

Testler tamam sıra seri üretimde

Günümüz ve gelecek tehditlerine karşı Türk Kara Kuvvetleri’nin istek ve beklentilerine göre Otokar ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Altay, her türlü iklim ve arazi şartlarında gerçekleştirilen zorlu testlerde üstün seviyede performans gösterdi.

Her türlü hava koşullarında ve mesafelerde, farklı senaryolarda yapılan atış testlerinde çok yüksek isabet oranı kaydeden ALTAY’ın; Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen “Kabul Testleri” de tamamlandı.

Otokar’dan ALTAY Asimetrik Harp Tankı

Öte yandan Otokar tarafından ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerinden ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT) geliştirildi.

İlk defa IDEF17 savunma fuarında tanıtılan ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), meskûn mahallerde geçen asimetrik harp şartlarının yoğunluk kazanması nedeniyle tasarlandı. Dünyadaki benzerlerine göre daha üstün beka, hareket kabiliyeti ve ateş kabiliyeti özelliklerine sahip ALTAY AHT’yi, ALTAY AMT’den ayıran başlıca özellikleri ise; zırh sistemi, görev donanımları ve burulabilen milli süspansiyon sistemidir.

Otokar’ın tasarladığı ALTAY AHT’nin başlıca özellikleri:

  • Hibrit ve asimetrik muharebe şartlarında AMT’ler için büyük tehdit oluşturan güdümlü ve güdümsüz roket saldırıları, yollarda ve sokak aralarında oluşturulan çukur ve bariyerler, EYP’ler ve mayınlarla yapılan saldırılara karşı tankın bekasını artırmak için Kompozit Reaktif Zırh (ERA) ve Çubuk Zırh Sistemleri tank üzerinde kullanıldı.
  • Teleskopik Yükseltilebilen Gözetleme Sistemi (EOS) ilavesi, 360 derece farkındalık sağlayan YAMGÖZ sistemi ve UKSS’nin yeniden konumlandırılması ile durumsal farkındalık artırıldı.
  • Uzaktan Kumandalı EYP saldırılarına yönelik olarak tank üzerinde Jammer bulunuyor. Ayrıca saldırının geldiği yönü tespit edebilen Atış Yeri Tespit Sistemi ile keskin nişancı tehditleri ve Lazer Uyarı Sistemi ile lazer güdümlü tanksavar, güdüm işaretleyici ve lazer ile mesafe ölçümleyen tehditleri tespit edebiliyor. Tespit edilen tehdit yönü Soft Kill (Akıllı Sis Perdesi) Sistemi ile otomatik olarak sislenebiliyor. EOS, UKSS ve tank kulesi kullanıcı tercihine bağlı olarak otomatik olarak tehdit yönüne yönlenebiliyor.
  • Tankın önünde şoför tarafından yönlendirilebilen, savunma mevzilerinin hazırlanması, muharebe alanında karşılaşılabilecek engellerin temizlenmesi, tank hendeklerinin doldurulması gibi amaçlarla kullanılabilen, yönlendirilebilir dozer bıçağı yer alıyor.
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.