29’uncu “ATAK Helikopteri” TSK hizmetinde

29’uncu “ATAK Helikopteri” TSK hizmetinde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tesislerinde üretim ve testleri tamamlanan 29’uncu T129 ATAK Helikopteri de Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir sosyal medya hesabından,”Türkiye’nin içinde ve dışında, her türlü hava koşulunda, gece gündüz terörle mücadelede aktif olarak kullanılan T129 ATAK helikopterinin 29.sunu Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettik” bilgisini paylaştı.

9 Erken Duhul 20 Faz 1 teslim edildi

Şimdiye kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyaçları kapsamında Erken Duhul Helikopteri (EDH) konfigürasyonunda 9 adet, Faz 1 konfigürasyonunda ise 20 olmak üzere toplam 29 T129 ATAK Helikopteri teslim edildi. Silahlı Kuvvetlere ilave 9 adet daha Faz 1 konfigürasyonunda teslimat yapılacak.

T129 ATAK Faz 1’de mevcut sistemler arasında Füze İkaz Sistemi, Karşı Tedbir Atma Sistemi ve Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi yer alıyor.

ATAK Faz 2 ile daha etkin olacak

Faz 2 konfigürasyonunda ise 21 adet helikopter teslim edilecek. Faz 2 kapsamında helikoptere entegre edilecek ek sistemler ise Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı ve Radar İkaz Alıcı. Toplamda ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına 35 adet daha ATAK teslimatı gerçekleştirilecek.

Motor ve Top yerlileştirilecek

Öte yandan ilk uçuştan itibaren 13 bin uçuş saatine ulaşan helikopterlerin yerlileştirilmesi çalışmalarına da devam ediliyor. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Tusaş Motor Sanayi (TEI) arasında Özgün Helikopter Programı çerçevesinde geliştirilmekte olan platformun motor ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan ‘Milli Turboşaft Motor Geliştirme Projesi sözleşmesi 7 Şubat 2017 tarihinde imzalandı.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile Özgün Hafif Genel Maksat, T129 ATAK ve T70 Türk Genel Maksat helikopter projelerinin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedefleniyor. Ayrıca, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu da yerlileştirilecek.

Teslim edilen T129B helikopteri çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri ile entegre edildi. Aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

İki mürettebatlı helikopter, her biri 1.360 hp gücünde olan 2 adet LHTEC CTS800-4ATurboshaft motoruna sahip. En fazla 288 km/saat hıza ulaşabilen helikopterin maksimum kalkış ağırlığı ise 5 bin kilogram. Menzili ise 556 km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.