Yılın son ‘ATAK’ helikopteri teslim edildi

Yılın son ‘ATAK’ helikopteri teslim edildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerinde üretim ve testleri tamamlanan 27. ATAK Helikopteri de Kara Kuvvetlerine teslim edildi. Bu teslimatla birlikte bu yıl içinde toplam 9 T129 helikopteri hizmete girmiş oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda aktif görev yapan T129 ATAK Helikopterlerinin 27’ncisi de test ve kabul işlemleri tamamlandıktan sonra teslim edildi.

Kara Kuvvetleri için toplam üretilecek T129 sayısı 59, bunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı için de ATAK imal edilecek.

9 Erken Duhul 18 Faz 1 teslim edildi

Şimdiye kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acil ihtiyaçları kapsamında Erken Duhul Helikopteri (EDH) konfigürasyonunda 9, Faz 1 konfigürasyonunda ise 18 olmak üzere toplam 27 adet T129 ATAK Helikopteri teslim edildi. Silahlı Kuvvetlere ilave 11 adet daha Faz 1 konfigürasyonunda teslimat yapılacak.

T129 ATAK Faz 1’de mevcut sistemler arasında Füze İkaz Sistemi, Karşı Tedbir Atma Sistemi ve Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi yer alıyor.

ATAK Faz 2 ile daha etkin olacak

Faz 2 konfigürasyonunda ise 21 adet helikopter teslim edilecek. Faz 2 kapsamında helikoptere entegre edilecek ek sistemler ise Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı ve Radar İkaz Alıcı. Toplamda ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına 35 adet daha ATAK teslimatı gerçekleştirilecek.

Motor ve Top yerlileştirilecek

Öte yandan helikopterlerin yerlileştirilmesi çalışmalarına da devam ediliyor. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Tusaş Motor Sanayi (TEI) arasında Özgün Helikopter Programı çerçevesinde geliştirilmekte olan platformun motor ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan ‘Milli Turboşaft Motor Geliştirme Projesi sözleşmesi 7 Şubat 2017 tarihinde imzalandı.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile Özgün Hafif Genel Maksat, T129 ATAK ve T70 Türk Genel Maksat helikopter projelerinin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedefleniyor. Ayrıca, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu da yerlileştirilecek.

Teslim edilen T129B helikopteri çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri ile entegre edildi. Aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

İki mürettebatlı helikopter, her biri 1.360 hp gücünde olan 2 adet LHTEC CTS800-4ATurboshaft motoruna sahip. En fazla 288 km/saat hıza ulaşabilen helikopterin maksimum kalkış ağırlığı ise 5 bin kilogram. Menzili ise 556km.

T129 ATAK Himalayalar’da… okumak için tıklayınız!

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.