Yaşlanan Japonya’dan savunmaya rekor bütçe

Yaşlanan Japonya’dan savunmaya rekor bütçe

Çin ile Doğu Çin Denizi’nde egemenlik mücadelesi veren ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri ile kendini tehdit altında hisseden Japonya 2018 yılı bütçesinde savunma harcamalarına 44 milyar dolar ayırdı. Bu Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrası en yüksek savunma bütçesi oldu.

Japonya’da Başbakan Şinzo Abe’nin kabinesi 46 milyar dolarlık (5.19 trilyon yen) rekor savunma bütçesini onayladı.

2018 savunma bütçesi 2017 yılına oranla yüzde 1.3 arttırıldı. Bütçede yeni nesil füze savunma sistemleri için 208 milyon dolarlık (23.5 milyar yen) harcama da yer alıyor. Japonya parlamentosun bütçe planlarını onaylaması gerekiyor.

Nüfus yaşlanıyor masraflar artıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu verilerine göre, dünyada en fazla yaşlı nüfusa sahip ülke konumunda olan Japonya da artan emekli sayısı ve sosyal hizmetler masrafları ülke ekonomisi üzerinde halihazırda bir yük oluşturuyor. Uzmanlar askeri harcamaların da gittikçe artmasıyla ülkenin borcunun daha da artacağı görüşünde.

Japonya Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2016 yılında ülkede 100 yaşını aşanların sayısı 65 bine ulaştı.127 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 33’ünü 60 yaş ve üstü kişiler oluşturuyor. 2055’te yaşlı nüfus oranının yüzde 40’ı geçmesi bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.