Aselsan’ın ‘HIZIR’ı tam not aldı

Aselsan’ın ‘HIZIR’ı tam not aldı

ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ASELSAN HIZIR™ su üstü gemileri için Torpido Karıştırma ve Aldatma Sisteminin ilk fabrika kabul testi MİLGEM projesi kapsamında gerçekleştirilerek başarıyla tamamlandı.

Denizaltı Savunma Harbinin en önemli bileşenlerden biri olan ve dünyadaki emsallerinden önde gelen performans ve özelliklere sahip ASELSAN HIZIR™, su üstü gemileri için yerli imkânlarla tasarlanan ve üretilen ilk ve tek Torpido Karşı Tedbir Sistemidir.

14’üncü TESİD Yenilikçi Ürün Ödülü ile ödüllendirilen ASELSAN HIZIR™ Sistemi gerçek ortam ve şartlarda denizde de test edilerek kendini ispatlamış olup, MİLGEM ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projelerinin sözleşmelerine dahil edildi. İlk defa MİLGEM üçüncü gemi ile Türk Bahriyesindeki yerini alacak olan HIZIR Sistemi, yakın dönemde MİLGEM bir, iki ve dördüncü gemileri ile LHD’ye de entegre edilerek su üstü gemilerinin önemli bir parçası olacak.

Sistem;

  • Su üstü gemisine hücum eden torpidoya karşı yeterli reaksiyon süresi sağlayacak şekilde torpidonun uzak mesafeden tespiti, izlenmesi, sınıflandırılması ve konumlandırılması,
  • Torpido tehdidinin bertaraf edilmesi amacıyla uygulanacak taktik tavsiyenin kullanıcıya sunulması,
  • Seçilecek torpido karşı tedbir taktiğine göre torpidonun akustik olarak karıştırılması ve/veya aldatılması işlevlerini yerine getiriyor.

ASELSAN HIZIR™ Sistemi:

  • Torpido Tespit Dizini
  • Çekili Dekoy
  • Sarfedilebilir Dekoy
  • Lançer
  • Vinç
  • Elektronik Kabinet
  • Kontrol ve Sergileme Birimi alt sistemlerinden oluşuyor.

Herhangi bir tehdit durumunda geminin yaklaşık 800 metre arkasından çekilen Torpido Tespit Dizini tarafından alınan akustik sinyaller, Elektronik Kabinet tarafından işlenerek torpidoya ait tespit, izleme, teşhis ve konumlandırma işlemleri gerçekleştiriliyor. Sistem tarafından mevcut tehdit durumuna en uygun karşı tedbir taktiği uygulanıyor.

Torpido karşı tedbir taktikleri; gemi sakınma manevrasını, Çekili Dekoy’un çalışma zamanlarını, Sarfedilebilir Dekoyların döküş örüntüsünü ve döküş zamanlamalarını içeriyor. Taktik kapsamında gemiye manevralar önerilirken, torpidonun geminin yaklaşık 650 metre gerisinde bulunan Çekili Dekoy’a veya gemideki lançerlerden fırlatılan Sarfedilebilir Dekoylara yönelmesi sağlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.