Katmerciler’den uydu kontrollü “UKAP”

Katmerciler’den uydu kontrollü “UKAP”

Katmerciler, 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde, Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) ve Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS) araçlarını sergiledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 20-21 Aralık’ta Ankara Congresium ATO’da gerçekleştirilen 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde Katmerciler, C-139 nolu stantta ziyaretçilerini Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip, kendi Ar-Ge merkezinde tasarlayıp geliştirdiği, insansız, paletli, çok amaçlı kara araçları serisinden uzaktan kumandalı araçların iki ayrı modeli olan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) ve Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS) araçları ile karşıladı.

Mevcut portföyünde uzaktan kumanda edilebilen zırhlı iş makineleri bulunan Katmerciler, uzaktan kumandalı, insansız, paletli kara aracı geliştirme konusunda da önemli mesafeler kat etti.

Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı IDEF’17’de ilk kez sergilenen Uzaktan kumanda kitiyle 3 kilometre mesafeden yönetilebilen UKAP’a son olarak uydu kontrol eklendi ve kontrol mesafesi daha da arttırıldı. Öte yandan uydu sistemleri aracılığı ile aynı anda 100-150 UKAP, uzaktan kumandayla aynı hedefe de yönlendirilebiliyor. 

Elektrikli ve hibrit modelleri de bulunan UKAP modüler bir platform olarak öne çıkıyor. Farklı ihtiyaçlara göre konfigüre edilebilen ve ilk başta bir atış platformu olarak tasarlanan UKAP üzerine yerleştirilecek termal ve hareketli kameralar ve sensörlerle bir keşif gözlem aracı da olabiliyor.

Mayın temizleme görevlerinin yanı sıra üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapılarak çatışma bölgelerinden yaralı kurtarmak üzere kullanılabilen platform, 2 ton civarında yük kaldırabilme kapasitesiyle askeri mühimmat ve teçhizatları da taşıyabiliyor.

Yangın söndürme onun işi

UKAP’ın sivil amaçlar için geliştirilen daha küçük ölçekli bir versiyonu olan Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS)’nün üzerinde bir pompa yer alıyor. İstenilen mesafeye kadar uzatılabilen bir hortumla uzaktaki su veya köpük tankına bağlı çalışan UKYS sayesinde itfaiye personelinin yaklaşamadığı, yüksek risk taşıyan orman, mühimmat deposu, maden ya da kimyasal madde yangınlarına uzaktan müdahale imkanı doğuyor.

İnsan hayatını riske atmadan uzun süreli müdahale imkanı sağlaması açısından etkili bir yangın söndürme aracı olan UKYS, prototipinin saatteki hızı 5 kilometre. Boş ağırlığı 700 kilogram, uzunluğu 1.400, yüksekliği 650, genişliği 1.100 milimetre. Dakikada 2 bin litreye kadar 7 bar basınçla sıvı püskürtebilen dokunmatik ekrana sahip bir kit ile uzaktan kumanda edilen araç enerji kaynağını batarya veya jeneratörden alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.