Trakya sınırında kuş uçurtulmayacak

Trakya sınırında kuş uçurtulmayacak

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarının gözetleme kapasitesinin artırılması amacıyla Aselsan ile Katmerciler güç birliği yapıyor.

Avrupa Birliği IPA Çerçeve Anlaşması ile fonlanan ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi (İdare) tarafından koordine edilen, tüm Avrupa Birliği ve aday ülkelere açık olan, Trakya sınırında kullanılmak üzere Sınır Güvenlik Sistemleri tedarikine yönelik ihalede, Aselsan fiyat/performans olarak en iyi teklifi vererek birinci oldu. İhale sonrasında teknik ve idari değerlendirmelerde de başarılı olarak idare ile toplam 29.6 milyon avro tutarında iki adet sözleşme imzaladı.

Aselsan bu projede savunma ve güvenlik sektörüne yönelik yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken Katmerciler ile işbirliği yapıyor. Katmerciler tarafından geliştirilen HIZIR aracı üzerine şekillendirilecek mobil gözetleme araçlarında Aselsan’a ait SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi, ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-Optik Sensör Sistemi ve 9661 V/UHF Araç Telsizi ile diğer bilişim ekipmanları yer alacak. İlk teslimatların 2018 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.

Katmerciler “HIZIR” ile kara araç sektörüne hızlı girdi

Geçtiğimiz yıl kasım ayında düzenlenen “3’üncü High-Tech Port by MÜSİAD” da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle lansmanı yapılan Hızır aracı sınıfının en yüksek motor gücüne sahip, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanıp geliştirildi. NATO standartlarında, dokuz personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma seviyesine sahip olan araç Emniyet Genel Müdürlüğü ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan “Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Geliştirme Projesi” (KIRAÇ) kapsamında tercih edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kriminal Daire Başkanlığının ihtiyacının karşılanması amacıyla her türlü arazi ve iklim şartında çalışma ve inceleme imkanı sağlayacak özel tasarım 110 adet 4×4 Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı ve 10 adet 4×4 Zırhlı Yeni Nesil Kriminal Laboratuvar Aracı olmak üzere toplam 120 adet araç alınacak.

Edinilen bilgiye göre, Katmerciler firmasının HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı üzerine şekillendirilecek yeni kriminal araçlarının 2018 yılında emniyet envanterine girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.