MKEK MPT-76 üretimine hız verdi

MKEK MPT-76 üretimine hız verdi

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) üretimini tamamladığı 3 bin 500 adet MPT-76 piyade tüfeğinin Kara Kuvvetleri Komutanlığına sevkiyatı için Kırıkkale’deki MKE Silah Fabrikası önünde tören düzenledi.

MKEK Silah fabrikası 3 bin 500 adet tüfeği kapsayan bugüne kadarki en büyük MPT-76 teslimatına imza attı. Böylece kurumun teslim ettiği MPT-76 sayısı 7 bine ulaştı.

Bu aynı zamanda kurumun 2017’deki son teslimatı oldu. Kalan yaklaşık 13 bin tüfeğin teslimatına 2018’in ilk aylarından itibaren devam edilecek. Kurum, Nisan 2018’e kadar elindeki tüm siparişi tamamlamayı planlıyor.

MKE Kurumu Genel Müdürü Ahmet Taşkın yaptığı açıklamada, “Kapasitemizi artırabilmek için çeşitli çalışmalar yaptık. Sadece bu yıl, burada tezgah yatırımı olarak yapmış olduğumuz yatırım miktarı 20 milyon lira civarında. Şu an itibariyle önümüzdeki sene için şunu söyleyebiliriz. Hedefimiz inşallah önümüzdeki sene toplam 70 bin adet silah teslim etmek. Ondan sonraki sene de 90 bin adet silah teslim etmek. Bunların çalışmalarını tüm detaylarıyla arkadaşlarımız yaptılar. Bunları yapabileceğimize inanıyoruz. Kapasitemizin 70 bin adete çıkmış olması neredeyse önceki yıllarla mukayese ettiğimiz zaman 3,5 kat daha fazla silah üretmek demek anlamına geliyor” dedi.

Taşkın, “Önümüzdeki günlerde inşallah yeni bir sipariş daha alacağız ama biz daha çok enerjimizi MPT-55 üretmeye yönlendireceğiz. MPT-55 de ordumuzun ihtiyacı olan bir silah ama en önemli farkı MPT-55’in tüm hakları Makine Kimya Endüstrisi Kurumuna ait bunun yanında MPT-76’yı üç firma üretebiliyor. Ülkenin ihtiyacı olan MPT-76 diğer üreticiler tarafından da üretilebildiği için biz kapasitemizi çoğunlukla MPT-55’e ayıracağız” diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.