“HİSAR” projesinde ilkler yaşandı!

“HİSAR” projesinde ilkler yaşandı!

Aselsan ve Roketsan’ın işbirliğiyle yürütülen HİSAR Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projelerinde testler devam ediyor. HİSAR Projelerinde sistemlerden ilk kez dik atış yapıldı ve 360 derece koruma özelliği başarıyla test edildi.

HİSAR Projeleri kapsamında alt sistem entegrasyon test faaliyetleri tamamlanarak sistem seviyesi geliştirme ve test sürecine başlandı. HİSAR Projelerinde sistemlerden ilk kez dik atış yapıldı ve 360 derece koruma özelliği başarıyla test edildi. Öte yandan uçuşlu (hedef uçak) ve atışlı test kampanyası da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan Milli Alçak / Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR’ın testleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri katılımlarıyla, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından Aksaray’da gerçekleştirildi.

Yüksek manevra yapan HİSAR füzelerinin kontrol ve güdüm yeteneklerinin başarıyla test edildiği kampanyada, ilk defa HİSAR Sistemlerinin radar, komuta-kontrol/atış kontrol, elektro-optik ve haberleşme unsurları da yer aldı. Böylelikle sistem seviyesi entegrasyon ve testlere yönelik önemli ilerlemeler kaydedildi. Hedef uçak ile hedef tespit/takip, komuta kontrol/atış kontrol ve füzeye yönelik ara safha güdüm testleri başarıyla yapıldı.

"HİSAR" projesinde ilkler yaşandı! Hisar-A füze sistemi

HİSAR-A’nın menzili 15 km

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O’nun etkili menzili 25 km

HİSAR-O, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Türk savunma sanayii firmaları güç birliği yaptı

HİSAR Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projelerinde ASELSAN sistem çözümlerinden sorumlu ana yüklenici olarak görev yapıyor. Bu kapsamda sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, füze ara safha güdümü için veri bağı, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri ASELSAN sorumluğunda yürütülüyor.

HİSAR Sistemlerinin önemli unsurlardan biri olan füze geliştirme faaliyetini ROKETSAN yürütüyor. HİSAR, başta TÜBİTAK SAGE, METEKSAN, FNSS, Koluman, Savronik, YALTES, SDT olmak üzere yüzün üzerinde yerli çözüm ortağı ile birlikte geliştiriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.