Yunan F-16’ları modernize edilecek

Yunan F-16’ları modernize edilecek

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan F-16 savaş uçaklarını F-16 Block V konfigürasyonuna yükseltmeye hazırlanıyor. 

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada “Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan hükümetine F-16 uçaklarının F-16 Blok V konfigürasyonuna yükseltilmesi için muhtemel dış askeri satışına onay verme kararı aldı. Satışın tahmini bedeli 2 milyar 404 milyon dolardır. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı gerekli onay hakkında Kongre’yi 16 Ekim 2017 tarihinde bilgilendirdi” ifadelerine yer verildi.

Modernizasyon kapsamında, APG-83 Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) Radarlarının yanı sıra modüler görev bilgisayarı, LINK-16 Çok İşlevli Bilgi Dağıtım Sistemi Müşterek Taktik Telsiz Sistemi ile dahili küresel navigasyon sistemlerinin bulunduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu teklif edilen satış Avrupa’da ekonomik ve siyasi istikrar konusunda önemli bir NATO müttefikinin güvenliğini geliştirerek ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerine katkı sağlayacaktır. F-16’ların F-16 Blok V konfigürasyonuna yükseltilmesi Yunan Hava Kuvvetlerinin NATO’yu destekleme kabiliyetini artıracak ve NATO ile ABD ittifakıyla birlikte çalışabilir olmasını sağlayacaktır.”

“AESA” radarı yüzlerce hedefi aynı anda takip edebiliyor

F-16V “Viper” serisi yeni bir kokpit tasarımının yanı sıra daha gelişmiş görev bilgisayarı ve aviyonik sistemlerle donatıldı. Uçağın en önemli özelliği ise ABD’li Northrop Grumman tarafından geliştirilen APG-83 Aktif elektronik taramalı (AESA) radar sistemi, bu uçağa beşinci nesil hava-hava ve hava-yer kapasitesi sunuyor. Halen bu radar sistemleri Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılıyor. AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı sabit anteni.

Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.