ABD’nin Nükleer Denizaltısı Kore Yarımadası’nda

ABD’nin Nükleer Denizaltısı Kore Yarımadası’nda

Kuzey Kore ile ABD, Japonya ve Güney Kore arasındaki balistik füze tansiyonu tırmanırken,  ABD Donanması’na ait Ohio sınıfı nükleer güçle çalışan denizaltı USS Michigan (SSGN 727) 13 Ekim’de Güney Kore’deki Busan Limanı’na ulaştı.

ABD Donanması yetkilileri bu ziyaretin Batı Pasifik’e düzenli olarak yapılması planlanan rutin ziyaret olduğunu söylediler. Aynı denizaltı 25 Nisan’da da Busan Limanı’nı ziyaret etmişti.

Denizaltının  ABD ve Güney Kore Donanması arasında 16 Ekim’de başlayacak tatbikatta yer alıp almayacağıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

Uzunlukları 170 metre ağırlıkları ise 19 bin ton civarında olan dört Ohio sınıfı denizaltıdan biri olan USS Michigan, 154 adet Tomahawk seyir füzesi ve 24 adet Trident II denizaltıdan fırlatılan balistik füze taşıyabiliyor. Ayrıca denizaltılar, Mark 48 torpidoları için 533 mm’lik dört topido kovanına sahip. Yaklaşık 7400 km’lik menzile sahip olan Trident II (D5), 1990 yılından bu yana Amerikan OHIO Sınıfı denizaltılar tarafından kullanılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.