Mısır’ın ikinci Tip 209 denizaltısı İskenderiye yolunda

Mısır’ın ikinci Tip 209 denizaltısı İskenderiye yolunda

Mısır Donanmasının ikinci Tip 209/1400 denizaltısı S42, 1 Ekim’de Kiel/Almanya’dan yola çıktı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Thyssenkrupp Marine Systems tersanesinden Mısır’a doğru yola çıkan denizaltının İskenderiye’deki deniz üssünde 21 Ekim’de karşılanması bekleniyor.

S42 seyir halindeyken Fransız gemi inşa şirketi Naval Group tarafından Mısır’a teslim edilen ilk Gowind 2500 korveti ENS El Fateh ile buluşacak. S42, 8 Ağustos, ENS El Fateh ise 22 Eylül tarihinde düzenlenen bir törenle Mısır Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmişti.

Her iki gemi Mısır hücumbotlarının 1967 Arap – İsrail Savaşı (6 Gün Savaşları) sonrası İsrail destroyeri INS Eilat’ı batırdığı gün olan Mısır Deniz Kuvvetleri gününde törenle hizmete girecek.

62 metre boyunda ve 1.450 ton ağırlığa sahip olan S42 borda numaralı 209/1400 sınıfı denizaltının modern homing torpidoların yanı sıra Harpoon güdümlü mermi atma kabiliyeti de bulunuyor. 21 deniz mili sürat yapabilen modern komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ile donatılan ve yüksek elektronik harp imkan ve kabiliyetine sahip olan denizaltı 21’inci yüzyılın en modern konvansiyonel denizaltılarından biri olarak kabul ediliyor.

Toplam dört adet sipariş edilen denizaltılardan ilki olan S41 geçtiğimiz yıl Aralık ayında Mısır Donanmasına teslim edilmiş ve Nisan ayında hizmete girmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.