ATAK helikopterinin abisi geliyor!

ATAK helikopterinin abisi geliyor!

SSM Müsteşarı Demir, “Türkiye kendi özgün dizaynına sahip helikopterlerini üretmeye giden yolda emin adımlarla ilerliyor. 10 ton sınıfında yeni bir genel maksat helikopter projesine ve ATAK Helikopterimizin abisi olacak yeni bir helikopterin tasarımına başladık” dedi.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. İsmail Demir Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisleri’nin açılış töreninde konuştu.

Demir,” 6 ayrı kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda 2 farklı konfigürasyonda 109 adet Genel Maksat Helikopterinin tedariki planlanmaktadır. Hizmete girme tarihi 2021 yılı verilmiş olsa da gerek müsteşarlığımız gerek TUSAŞ ve diğer alt yüklenici firmalarımız bu tarihin öne çekilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır.

Bundan önce Sikorsky’den tedarik ettiğimiz helikopterlerde Türk sanayii iş payı bulunmamaktaydı. İlk defa Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında uyguladığımız model ile %63 oranında yerli sanayi katılımı gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda, kokpit, kabin, paller TUSAŞ, aviyonik suit ASELSAN, motor TEI, iniş takımı, dişliler ve aktarma organları ALP Havacılık tarafından üretilecek.

Sikorsky ilk defa bu proje ile uluslararası satışlarda Türk sanayisi iş payı çerçevesinde Türkiye’deki yerli sanayii kabiliyetlerini kullanma taahhüdü verdi. Taahhüt miktarı 1,4 milyar dolar olarak belirlendi ve 30 yılda gerçekleştirilmesi sözleşmeye girdi. Helikopterlerin dünyaya satılması ve pazarlamasında da TUSAŞ ve Sikorsky iş birliği içinde çalışacaklardır”.

Demir,”Yine ilk defa bir Türk firması (ASELSAN) tarafından yabancı bir firmaya (Sikorsky) kokpit tasarımı gerçekleştirilecek ve Türk tasarımı bu kokpitlerin bundan sonra üretilecek olan helikopterlerle ABD hariç tüm dünyada pazarlama ve satışı gerçekleştirilecek. Proje kapsamında ilk defa dişli ve dinamik sistemlerin üretimi açılışı bugün yapılan ALP Havacılık iş merkezinde gerçekleştirilecektir. Ayrıca GE’ye ait T700 Black Hawk motoru Türkiye’de üretilecektir” dedi.

Türkiye’nin kendi helikopterini yapma yolunda gittiğini dile getiren Demir, Malumunuz A129’a, T129 dedik ATAK Helikopterimiz çıktı ve S-70’ten T-70 Türk Genel Maksat Helikopteri ortaya çıktı. Bunlar bir merdivenin basamakları gibi Türkiye’nin kendi özgün dizaynları olan helikopterlere giden adımlar. Üzerinde çalıştığımız Özgün Helikopter Projesi gayet başarılı gidiyor. Yine 10 ton sınıfında yeni bir genel maksat helikopter projesi başlattık. Bu projede Sikorsky ve diğer ortaklarında her zaman yer alabileceğini belirtmek istiyorum. Ayrıca, ATAK Helikopterimizin abisi olacak daha ağır ve daha atak yeni bir helikopterin tasarımına da başlandığını müjdelemek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.