Brezilya’nın yenilenen Super Lynx’ı havalandı

Brezilya’nın yenilenen Super Lynx’ı havalandı

Brezilya donanmasına ait yenilenen Super Lynx Mk21B helikopteri 28 Eylül’de güneybatı İngiltere’deki Yeovil tesisinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

İtalyan savunma ve havacılık devi Leonardo ile 2014 yılında imzalanan 160 milyon dolar değerindeki sözleşme kapsamında sekiz adet Mk21B helikopteri modernize edilecek. Modernizasyon, motorların LHTEC’in CTS800-4N ürünüyle değiştirilmesini, Tam dijital cam kokpit, taktik işlemci, küresel uydu tabanlı navigasyon sistemi, Trafik uyarı ve çarpışma önleme sistemi (TCAS), Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS), Radar İkaz Alıcı, Füze ikaz Almacı ve Karşı Tedbir Atma Sistemi Karşı Tedbir Atma Sistemi, Gece Görüş Gözlükleri (NVG) ve elektrikle çalışan yeni bir kurtarma vincini içeriyor.

Leonardo tarafından yapılan açıklamada, Super Lynx 300 ve AW159 helikopterlerinde kullanılan yeni nesil CTS800-4N motorlarının, helikopterlere önemli performans artışı sağlayacağı özellikle sıcak ortamlarda, yük taşıma kapasitesini ve görev etkinliğini arttıracağı belirtildi.

Yenilenen ilk üç helikopterin 2018 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.