Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü açıldı

Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü açıldı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk askeri eğitim merkezinin açılışı yapıldı.

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, ülkeyi ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki askeri yetkililer ile yabancı ülke büyükelçilerinin katılımıyla Mogadişu’da Somali ordusunu eğitmek üzere kurulan Türk askeri eğitim merkezinin açılışını yaptı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar yaptığı konuşmada,”Bölgesel ve küresel barış ile istikrarın önemli destekçilerinden olan Türkiye kendi tarihi tecrübesini; toplumsal, siyasal ve kültürel birikimini; sahip olduğu imkân ve kaynaklarını; “Afrika sorunlarına, Afrikalı çözümler” ilkesi çerçevesinde, barış ve istikrar yolunda Somalili kardeşlerimiz için seferber ediyor.

Bu kapsamda Türkiye, Mogadişu’da en büyük yurtdışı askerî yerleşkesini açarak, Somalili kardeşlerimizin güvenlik ve istikrarına elinden gelen azami katkıyı sağlamayı amaçlıyor.

Söz konusu okullarda eğitim alan ve ülkelerinin güvenliğine katkı sağlayacak personel sayesinde, Somali geleceğe daha güvenle bakma imkânı bulacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Somali Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından eğitilecek personel, başta Somali ve bölgenin güvenliği olmak üzere, Afrika ve dünya barışı için hizmet edecek.

Ülke, bölge ve dünya barışına çok önemli katkılar sağlayacak söz konusu eğitim kurumlarından yetişecek personel, iki ülke ilişkilerini gelecekte çok daha iyi seviyelere taşıyacaktır” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.