Endonezya ilk Tip 209/1400 denizaltısına kavuştu

Endonezya ilk Tip 209/1400 denizaltısına kavuştu

Endonezya Donanmasının Güney Kore’de inşa edilen 209/1400 sınıfı ilk denizaltısı 28 Ağustos’ta KRI NAGAPASA ana limanı olan Surabaya Deniz Üssü’ne geldi.

Alman dizaynı olan denizaltı, Güney Kore tarafından inşa edilen ve ihraç edilmiş olan ilk denizaltı olma özelliğini taşıyor. Denizaltı 2011 yılında Güney Kore ve Endonezya arasında üç bot için imzalanmış 1,1 milyar dolarlık projenin ilk gemisi. İlk iki geminin Güney Kore’de, son geminin ise Endonezya’da üretimi planlı.

Endonezya, inşa edilen bu denizaltıların daha gelişmiş modeli olan ve havadan bağımsız tahrikli Tip 214 denizaltılarına yönelik olarak da proje yürütüyor. Söz konusu gelişmiş denizaltıların Türkiye’de inşası için Mayıs ayında Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Almanya’nın önde gelen savunma sanayi firmalarından ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) arasında Endonezya Denizaltı Projesine yönelik iyi niyet anlaşması imzalanmıştı.

Türk-Alman işbirliğiyle Endonezya’ya denizaltı

Endonezya Denizaltı Projesi’nin Cumhuriyet tarihinin savunma alanındaki en büyük ihracat projelerinden biri olacağı belirtiliyor. İmza töreninde konuşan Alman ThyssenKrupp yetkilisi, “Endonezya için denizaltı yapımında Türkiye ile kaynaklarımızı birleştiriyoruz” dedi.

2.5 milyar euro değerindeki anlaşma kapsamında, 1 veya 2 denizaltının Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesi, diğer denizaltıların ise Endonezya’da inşa edilmesi planlanıyor. Tip 214 sınıfı denizaltılar, 67.6 m boyunda, 6.3 m genişliğe sahip ve suyun altında 20 kt azami hıza ulaşabiliyor. Denizaltılar, Raytheon Mk 48 Mod 6 ve Atlas Elektronik DM2A4 gibi 533 mm torpidolar ile donatılacak.

Gölcük Tersanesi’nin, Türk Donanması için inşa ettiği  Reis sınıfı altı denizaltının teslimatını 2025’e kadar tamamlayacağı ön görülüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.