TSK’da silahlı İHA eğitimi başladı

TSK’da silahlı İHA eğitimi başladı

Teröristle mücadele operasyonlarında önemli katkı sağlayan Baykar Makine tarafından üretim ve testleri devam eden Silahlı Bayraktarı kullanacak personelin eğitimi başladı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TSK kursiyer personeliyle yeni dönem Silahlı İHA eğitimlerinin başladığını duyurdu. Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından, ” TSK’mizin kursiyer personeliyle yeni dönem Silahlı İHA eğitimlerimiz bugün başladı. Vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olması dileğiyle” paylaşımını yaptı.

Gökyüzünde 20 bin saat

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristle mücadelesindeki en önemli unsurlarından biri olan Baykar tarafından ‘yüzde yüz milli ve özgün tasarım’ olarak imal edilen Bayraktar TB2 insansız hava aracı 20 bin uçuş saatini tamamladı. Savunma sanayinde rekor düzeyde (yüzde 93) yerli sanayi katılım oranı ile üretilen 30 adet Bayraktar İHA’sı hali hazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılıyor.

Roketsan’dan İHA’lara mini akıllı çözüm

Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan yaklaşık 22 kg’lık düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 metrenin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.