ABD’de yılın tabancası “Canik TP9Fx”

ABD’de yılın tabancası “Canik TP9Fx”

Türk savunma sanayii kuruluşlarından Samsun Yurt Savunma Samsun tesislerinde ürettiği Canik TP9Fx modeli ile ABD’de ‘2017 Yılın Tabancası’ ödülünü kazandı.

Türkiye’nin tabanca ihracatının yaklaşık %70’ini gerçekleştiren Samsun Yurt Savunma (SYS) Şirketi, ABD’de bu yıl ikincisi 20-22 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenen “Yılın Ateşli Silahlar Endüstrisi Takım Yarışması ve Ateşli Silahlar Endüstrisi Tercih Ödülleri (Annual Firearms Industry Team Challenge and Firearms Industry Choice Awards) etkinliğinden ödülle döndü.

Samsun Yurt Savunma’dan yapılan açıklamada, etkinlik kapsamında düzenlenen yarışmaya tüm kategorilerde 98 şirketin katıldığı belirtildi. Yarışmaya katılan şirketlerin ürünleri;üreticilerden son kullanıcılara, güvenlik memurlarından (asker/polis) satış temsilcilerine ve atıcılara kadar endüstrinin her kademesinden isimlerin oluşturduğu bağımsız jüri üyeleri tarafından değerlendirildiği bildirildi.  Jüri tarafından yapılan 28 saatlik değerlendirmede, ürünlerin teknik özellikleri, performansları, sunumları ve fiyatlarının dikkate alındığı dile getirildi.

Tabanca kategorisinde son değerlendirmeye Canik, Glock, Springfield, H&K ve SigSauer olmak üzere beş şirket kalırken, SYS Şirketi tarafından üretilen Canik TP9SFx modeli, 2017 Yılın Tabancası (Handgun of theYear) Ödülüne layık görüldüğü ifade edildi.

Açıklamanın devamında ise, Samsun Yurt Savunma (SYS) Şirketinin, 2000 yılından bu yana Samsun’daki tesislerinde Canik markası altında yarı-otomatik tabanca üretiminin yanı sıra roket ve füze sistemleri ve havacılık üretimi de yaptığı aktarıldı. Türkiye’nin tabanca ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini tek başına gerçekleştirdiği ifade edilen şirketin, 2016 yılı verilerine göre, ABD’ye tabanca ihracatında dünyada sekizinci marka konumunda bulunuyor.SYS, son üç yıldır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından organize edilen ‘Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 firması’ programında yer alan tek savunma sanayi şirketi unvanına da sahip olduğunu belirtti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.