Mısır Almanya’dan ikinci denizaltısını aldı

Mısır Almanya’dan ikinci denizaltısını aldı

Mısır Donanması 8 Ağustos günü Kiel/Almanya’da düzenlenen törenle ikinci Tip 209/1400 sınıfı denizaltısını teslim aldı.

Alman ThyssenKrupp firmasından satın alınan söz konusu denizaltıya Mısır bayrağı, Mısır Deniz Kuvvetleri komutanı Ahmed Khalid Hassan tarafından tören esnasında çekildi.

Toplam dört adet sipariş edilen ve sınıfının ikinci gemisi olan S42 borda numaralı denizaltının önümüzdeki günlerde Mısır Donanmasına katılması bekleniyor. İlk gemi S41 geçtiğimiz yıl Aralık ayında Mısır Donanmasına teslim edilmiş ve Nisan ayında hizmete girmişti.

Mısır Akdeniz’de dengeleri değiştiriyor

62 metre boyunda ve 1.450 ton ağırlığa sahip olan 209/1400  sınıfı denizaltının modern homing torpidoların yanı sıra Harpoon güdümlü mermi atma kabiliyeti de bulunuyor. 21 deniz mili sürat yapabilen modern komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ile donatılan ve yüksek elektronik harp imkan ve kabiliyetine sahip olan denizaltı 21’inci yüzyılın en modern konvansiyonel denizaltılarından biri olarak kabul ediliyor.

Son dönemde modernizasyon çalışmalarına hız veren Mısır Deniz Kuvvetleri Doğu Akdeniz’de aleyhinde olan güç dengesini kendi lehine çevirmeyi planlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.