TSK’ya 529 yeni Kirpi geliyor

TSK’ya 529 yeni Kirpi geliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin operasyonel kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla BMC’den 529 taktik tekerlekli araç alınacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan açıklamada, terörle mücadele harekatının yoğun olarak sürdürüldüğü bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin operasyonel kabiliyetlerini arttırmak maksadıyla Müsteşarlık tarafından 529 taktik tekerlekli araç alımı planlandığına dikkat çekildi.

Bu kapsamda Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi için, yurt içi geliştirme proje modeli ile ilerlenmesinin kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, TTA-2 Projesinin ana yüklenici firması olarak BMC ile ortak çalışma yürütülmesi hususunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Tamamlanan müzakerelerin ardından, SSM’de gerçekleştirilen bir tören ile TTA-2 Projesi Sözleşmesinin imzalandığına işaret edilen açıklamada, sözleşme kapsamında tedarik edilecek geliştirilmiş yeni kirpi 4×4 mayına karşı korumalı araçların genel özellikleri şöyle sıralandı:

“Patlayıcı madde/şüpheli cisim tespit ve müdahale aracı, mayın ve el yapımı patlayıcı tespit ve i̇mha araçları, uzaktan komutalı silah sistemi yangın söndürme sistemi, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) korunma sistemi, atış yeri hedef tespit cihazı, tam bağımsız süspansiyon sistemi ABS fren sistemi, yeni nesil ergonomik koltuklar, GPS sistemi, flaşör ve görüş sistemleri, telsiz ve i̇ç konuşma sistemi, navigasyon cihazı, redresör ve IR aydınlatma sistemi, tepe lambası ve projektörler.”

“YANKI” silah atışlarını tespit edecek

Aselsan’ın her türlü hava koşulunda, gece/gündüz, mobil/sabit birliklere yönelik olarak gerçekleşebilecek süpersonik özellikteki silahlı saldırılara karşı atıcı yeri tespit ihtiyacını karşılamak üzere üç farklı konfigürasyonda (sabit tesis, araç üzeri ve tek-er giyilebilir) geliştirdiği YANKI Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi özellikle kritik tesis, konvoy ve personel güvenliğinin sağlanmasında kullanılmak üzere tasarlandı.

YANKI, süpersonik özellikteki silahlı saldırılara karşı atıcı yeri tespit ihtiyacını karşılarken, sabit tesise entegre/araç üzeri ürün ile atıcı yerinin sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirtilmesinde kullanılıyor.

YANKI, ethernet arayüzü sayesinde kamera (termal/gündüz) ve uzaktan komutalı silah sistemi gibi sistemlere kolay enteg­re edilebiliyor.

Genel Özellikler

  • Süpersonik özellikteki (5.56, 7,62, 12.7 vb.) silahlı saldırılara karşı atıcı yeri tespit ihtiyacını karşılama
  • Sabit Tesise Entegre/Araç Üzeri Ürün ile atıcı yerinin sayısal harita üzerinde koordinatlarının işaretlenerek belirtilmesi
  • Tek-Er Giyilebilir Ürün ile atıcı yerinin ve yönünün Kullanıcıya görsel olarak belirtilmesi
  • Alarm durumunda Kullanıcının uyarılması
  • Atışlı kalibrasyona ihtiyaç duymama
  • Düşük güç tüketimi

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.