Mısır yeni topçu sistemini arıyor

Mısır yeni topçu sistemini arıyor

Cumhurbaşkanı Mursi’den Temmuz 2013’de gerçekleştirdiği askeri darbe ile Mısır’ın yönetimini alan Sisi hızlı bir silahlanma politikası güdüyor. Bu kapsamda Mısır Ordusuna modern topçu sistemlerinin alımı yönünde çalışma başlatıldı.

Defence and Technology 

Mısır Silahlı Kuvvetleri, modern 155mm kendinden tahrikli topçu sistemlerinin alımı yönünde Fransa, Rusya, Güney Afrika ve Güney Kore’ye teklif vermelerini istedi.

Mısır’ın yıl sonuna kadar teklifleri değerlendirip performans testlerini tamamlamayı ardından da 2018 yılı başlarında anlaşmayı imzalaması planlanıyor.

Mısır basınında yer alan haberlere göre, Güney Kore K-9 obüsü, Fransa ise Caesar kamyona monteli topçu sistemi ile Mısır’da testlere başladı.

“Fırtına” K9 teknolojisi ile hayat buldu

Samsung Techwin tarafından geliştirilen kendinden tahrikli yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile K9 sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 km menzile sahip obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemlerinin kullanılmasıyla Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Fransız Caesar operasyonlarda hızlı ve etkin

Fransız Nexter Group tarafından geliştirilen sistem başta Fransa olmak üzere dört ülke ordusu tarafından hizmete sokuldu. Fransız ordusunca Afganistan ve Mali’de düzenlenen operasyonlarda da kullanılan CAESAR’lardan şimdiye kadar 270’in üzerinde satış yapıldı.

IL-76, C-17 ve A400M gibi nakliye uçakları tarafından taşınabilen 30 ton ağırlığındaki araç, yüksek hareket kabiliyeti ve kısa süre içerisinde mevziye girip dakikada 6 atış yaptıktan sonra terk edebilme özelliği ile askeri birliklere büyük avantaj sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.