Baden-Württemberg testleri tamamlayamadı

Baden-Württemberg testleri tamamlayamadı

Alman Donanmasının yeni gemisi olan FGS Baden-Württemberg’in hizmete girişi testleri tamamlanamadığı için ertelendi.

Alman basınında yer alan habere göre geminin 28 Temmuz tarihinde planlı hizmete girişi, henüz kontroller ve ayarlar tamamlanmadığı için ertelendi.

Haberde gecikme sebeplerinden biri olarak, yüksek otomasyona sahip 7000 tonluk geminin Savaş Harekat Merkezi gösterildi.

Yerini alacağı Bremen sınıfı fırkateynlerde bulunan personel sayısının yaklaşık yarısı kadar personele sahip olacak gemide otomasyon nedeniyle yaklaşık 100 personelin görev yapması planlanıyor.

Alman Donanmasının ilgili makamlarınca sorunun giderilmesi için çalışmalar halihazırda devam etmekte olup, geminin Ağustos ayı sonunda fonksiyonel testlere başlaması bekleniyor. Alman Deniz Kuvvetleri bu yeni tip gemilerde farklı bir personel modeli planlıyor. Toplam 4 gemi için 8 grup personel bulunacak. Gemilerin uzun süreli görevlerinde bir grup personel en fazla 4 ay görevlendirilecek.

Yeni savunma konsepti kapsamında silahların tamamı uzaktan kontrol edilebilecek. Geminin tahrik sistemi olarak elektrikli motorlar kullanılıyor.  Gerekli elektrik dizel makinelerden karşılanacak. Elektrikli tahrik sistemlerinin en önemli avantajı Denizaltı Savunma Harbi kapsamında sessiz olmaya imkan sağlaması. Ancak söz konusu sistemin dezavantajları da son dönemlerde ortaya çıktı.

İngiliz Type 45 destroyerleri Basra Körfezinde görev yaparken sıcak sularda çalışmayan dizel jeneratörleri nedeniyle harekattan sakıt kaldılar. Benzer şekilde ABD’nin 6 milyar dolardan fazla para harcadığı USS ZUMWALT elektrik sisteminde meydana gelen bir arıza nedeniyle Panama Kanalında hareketsiz kaldı. Gemi ancak römorkör vasıtasıyla uygun bir mahale çekilebildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.