Donanmanın ZAHA’sı filizleniyor

Donanmanın ZAHA’sı filizleniyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amfibi zırhlı araç ihtiyacının karşılanmasına yönelik, SSM ile FNSS arasında, 7 Mart’ta imzalanan ZAHA sözleşmesinin ilk gözden geçirme toplantısı, 14 Temmuz’da FNSS yerleşkesinde gerçekleşti.

SSM ve FNSS Proje ekipleriyle birlikte, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen yetkililerin de yer aldığı toplantının ardından taraflar, ZAHA projesi anısına ağaç dikme töreninde bir araya geldi.

Teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenen toplam 27 adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı FNSS tarafından geliştirilerek üretilecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, çıkarma operasyonlarında; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlayacak hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı muharebe aracı ya da zırhlı personel taşıyıcı gibi görev yapabilecek.

Amfibi birlikler ZAHA ile sınıf atlayacak

Harekâtın çıkarma safhasında araçlar, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve aradaki birkaç kilometrelik mesafeyi, yüksek süratle kat ederek, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor.

Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarının teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi. Araçların, benzerlerine göre: taşınacak personel sayısı, balistik/mayın koruma seviyeleri ile karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında üstün olması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.