Yeni Silahlı Bayraktar gördü vurdu!

Yeni Silahlı Bayraktar gördü vurdu!

Milli ve özgün olarak geliştirilen yeni seri Silahlı Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı MAM-L akıllı mühimmat ile testlere devam ediyor.

Muhammet Metin/ defenceandtechnology.com

Uçuş testlerinde Silahlı Bayraktar TB2 İHA Roketsan ürünü 8 kilometre menzile sahip güncellenmiş Milli Akıllı Mühimmat MAM-L belirlenen tüm hedefleri hassasiyetle vurdu.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar haberi sosyal medya adresinden duyurdu. Bayraktar, “Yeni seri Milli Silahlı İHA’lar ve güncellenmiş yeni Milli Akıllı Mühimmatlarla atış testlerine devam. Tüm atışlar tam isabet. Hamd olsun” ifadelerini kullandı.

Gökyüzünde 20 bin saat

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristle mücadelesindeki en önemli unsurlarından biri olan Baykar tarafından ‘yüzde yüz milli ve özgün tasarım’ olarak imal edilen Bayraktar TB2 insansız hava aracı 20 bin uçuş saatini tamamladı. Savunma sanayinde rekor düzeyde (yüzde 93) yerli sanayi katılım oranı ile üretilen 30 adet Bayraktar İHA’sı hali hazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılıyor.

Roketsan’dan İHA’lara mini akıllı çözüm

Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor. Öte yandan Karayel taktik İHA’larına da entegre edildi. İHA’ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.