MKEK’den ikinci MPT-76 sevkiyatı

MKEK’den ikinci MPT-76 sevkiyatı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası’nda üretilen Milli Piyade Tüfeği’nin (MPT-76) ikinci sevkiyatı yapıldı.

MKEK fabrika müdürü Mehmet Ocakçıoğlu yaptığı açıklamada,”Şu an 500 adet tüfeğimize ilaveten üretimini tamamladığımız bin 680 silahımızı yetkililere teslim ettik. Proje kapsamında toplam 20 bin silah üreteceğiz. 2018 yılının ikinci ayı gibi bütün silahları üretip teslim edeceğiz. MKEK olarak asker ve polisimizin hafif silah ihtiyacını karşılamak görevimiz. MPT-76, Türkiye’nin ilk yerli milli piyade tüfeği olma özelliği taşıyor.

Ayrıca jandarma ve polis teşkilatı mensuplarına yönelik olarak geliştirilmiş yakın muharebe silahı olan MPT-55’in de üretimini yaptıklarını belirten Ocakçıoğlu, sene sonuna kadar toplam 19 bin 500 adet silah üretimi yaparak kolluk kuvvetlerinin hizmetine kazandırmak hedefinde olduklarını ifade etti.

Şu anki mevzuatımız gereği hızlı ve seçici hareket edememekteyiz. Makine Kimya Kurumunun yeniden yapılandırılması neticesinde yıllık üretimimizin en azından 3 katına çıkacağı ön görülmektedir..” diye konuştu.

42 ayrı teknik testte başarı sağlayan ve ağırlığı 4 kilo 200 gram, etkili menzili 600 metre, dakikadaki atım sayısı ise 700 mermi olan MPT-76’dan MKE 20, Kale Kalıp 15, Sarsılmaz ise 10 bin adet üretim siparişi aldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.