ABD Donanmasına 13 milyar Dolarlık uçak gemisi

ABD Donanmasına 13 milyar Dolarlık uçak gemisi

ABD Donanmasının yeni uçak gemisi USS Gerald R. Ford (CVN 78) 22 Temmuz 2017 günü yapılan törenle hizmete girdi. Törene ABD başkanı Donald J. Trump da katıldı. 

Hizmete giriş törenine ABD başkanın yanında, savunma bakanı, donanma sekreteri, ABD deniz kuvvetleri komutanı ve 10 bine yakın vatandaş katıldı. Törenin ardından gemi halkın ziyaretine açıldı.

USS Gerald R. Ford (CVN 78), hizmete girmesi planlı Ford sınıfı uçak gemilerinin ilki olup, Nimitz sınıfı uçak gemilerinin yerini alması planlanıyor.

100 bin tonluk söz konusu geminin yaklaşık maliyeti 13 milyar dolar civarında. 337 metre uzunluğundaki uçak gemisinde 4.400 personel görev yapacak. 75 uçak taşıma kapasitesine sahip olan nükleer enerji ile hareket edecek dev geminin güvertesi hem F-35 uçaklarına hem de insansız hava taşıtlarına en hızlı ikmal yapacak şekilde geliştirildi.

Yeni tasarlanan iki nükleer reaktörüyle önceki sınıf gemilere göre %250 daha fazla elektrik üretim kapasitesine sahip olan USS Gerald R. Ford’un hizmeti boyunca Deniz Kuvvetlerine 4 milyar dolarlık tasarruf yaptırması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.