Alman korvetlerine yeşil ışık

Alman korvetlerine yeşil ışık

Alman Rekabet Kurulu tarafından Alman Donanması için inşası planlı K130 korvetleri için German Naval Yards, ThyssenKrupp Marine Systems ve Lürssen tarafından kurulan konsorsiyuma karşı dava açılmayacağı açıklandı.

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından Korvet alımının hızlandırılması maksadıyla yeni inşa edilecek 5 korvet ThyssenKrupp Marine Systems ve Lürssen tarafından kurulan konsorsiyuma verilmiş ancak rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle German Naval Yards tarafından şikayet edilmişti.

Bunun üzerine söz konusu konsorsiyum “German Naval Yards”ı da konsorsiyuma dahil etmiş, yapılacak işlerde yüzde 15 hisse vermişti.

Alman Parlamentosu Bütçe Komitesi, Alman Donanmasına beş adet yeni K130 korvet tedariki için 11 Kasım 2016’da onay vermişti. Kontrat değerinin yaklaşık 2 milyar Euro olması ön görülen gemilerden ilkinin 2020’li yılların başında Alman Donanmasının hizmetine girmesi bekleniyor.

1.580 tonluk deplasman, 88m uzunluk ve 13.2m genişliğindeki gemiler 26 knot azami sürate sahip. Desteksiz yedi gün, destek gemisi ile 21 günlük görevleri yapabilecek kapasitede olan K130 korvetleri Hollandalı Thales firmasının SEWACO Savaş Yönetimi Sistemi ile donatıldı.

Su üstü hedeflere karşı Saab Bofors Dynamics’in aktif Ku-Bant radarlı, 200km menzilli RBS 15 Mk3 güdümlü mühimmat kullanan gemi de Oto Melara 76 mm top ve iki adet Rheinmetall ürünü MLG 27 Silah Sistemi bulunuyor. Gemilerde hava hedeflerine karşı ise RAM CIWS Sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.