Irak Rusya’dan T-90 alacak

Irak Rusya’dan T-90 alacak

ABD işgalinden sonra toparlanmaya çalışan ve terör örgütleriyle mücadele halinde olan Irak Ordusu, Rusya’dan T-90S Ana Muharebe Tankı alacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Irak’la çok sayıda T-90 tankının satışına yönelik anlaşma imzalandığını söyledi.

Sözleşmenin toplam değerini açıklayamayan Kojin, “Ancak çok sayıda tankın satışı söz konusu” dedi.

Rus basınında ise ilk etapta 70 tankın Irak’a teslim edileceği toplam maliyetin ise 1 milyar Dolar olduğunu bilgisi yer aldı. Öte yandan UralVagonZavod firması 2017 yılında Irak’a T-90 tankının satışının yapılacağını açıklamıştı.

Rus Ordusunun vurucu gücü

Rus Ordusu’nun envanterine 1993 yılında katılan T-90, T-72 ana muharebe tankının gelişmiş versiyonu olarak tanımlanıyor. Tank, reaktif zırh panelleri ve Shtora-1 aktif koruma sistemi ile dikkat çekiyor.

Rus Ordusu’nun 1999 yılında gerçekleştirdiği ikinci Çeçenistan harekatında başarılı bir performans sergileyen T-90, Çeçen savaşçıların çoklu tanksavar atışlarına karşı koyarak kendini kanıtladı. 125 mm yivsiz topa ait 42 adet 9K119 Refleks mühimmatı taşıma kapasitesine sahip olan T-90 3 kişilik mürettebat tarafından kontrol ediliyor. 47,5 ton ağırlığındaki tankın harekat menzili 550 km.

www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.