Mısır Donanmasında hava savunma zafiyeti

Mısır Donanmasında hava savunma zafiyeti

Mısır, Fransa’dan satın aldığı Mistral sınıfı amfibi hücum gemilerini hava saldırılarına karşı alçak irtifa AN/TWQ-1 Avengers hava savunma sistemi ile koruyor.

Mısır Savunma Bakanlığı tarafından Mistral sınıfı gemilerde AN/TWQ-1 Avengers sisteminin yakın hava savunma maksadıyla kullanıldığı teyit edildi.

Uzun yıllardır Mısır Hava Kuvvetleri envanterinde olan ve kaideye monteli 8 Stinger füzesinden oluşan sistemin gemi üzerine konuşlandırıldığı, Mısır Savunma Bakanlığı tarafından 12 Temmuz günü yayınlanan ve Fransa Deniz Kuvvetleri ile icra edilen Kleopatra-2017 tatbikatına ait videoda yer aldı.

Videoda 3 adet sistemin hedef takibi yaptığı ve gemi üzerinde bulunduğu görülmüş, gemilerde görülmesine alışık olunmayan sisteme ilişkin olarak savunma bakanlığı açıklama yapmak durumunda kalmıştı.

Dev gemide hava savunma zafiyeti

Yüksek değerlikli gemiler olan Mistral sınıfı LHD’lerin hava savunmasının Stinger füzeleri ile sağlanmaya çalışılması büyük bir hava savunma zafiyeti. Düşman uçaklarının Stinger menziline kadar girmesi pek olası görülmüyor. Uzak mesafeden güdümlü mermilerini atıp uzaklaşacak uçaklar, hiçbir karşı tedbirle karşılaşmadan görevlerini yapacaklardır. Aynı zamanda gelen güdümlü mermilere Stinger ile karşı konulamayacağı gerçeğini de unutmamak lazım.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.